PONDĚLNÍ GLOSY 24.11.2008

Miroslava Macka
"Hodinková aféra" pražského primátora Pavla Béma (součet krámských cen jeho šesti hodinek na různých fotografiích činí přes 400.000.-Kč) je "aférou" typicky předkongresovou (kongres ODS bude za necelé dva týdny) a dokazuje tři věci: vybuzovat závist je nejsnadnější cestou denunciace, i z hovna se dá uplést bič a také mezi novináři jsou děvky prodejné...

Čtenář glos P. V. mi zaslal kouzelný slovenský text, který jsem si dovolil Vám přeložit:
Pokud máte problém s pochopením současní finanční krize, následující řádky by vám mohly pomoci:

1. Kdysi dávno přišel do jedné indické vesnice muž a oznámil vesničanům, že od nich nakoupí opice, a to po 10 dolarech za kus.

2. Vesničané, kteří věděli, že v okolních lesích je hodně opic, je počali chytat.
3. Muž vykoupil tisíce opic za slíbenou cenu 10 dolarů za kus. Počet opic v přírodě se však snížil a vesničané v namáhavějším úsilí nepokračovali. Nato muž oznámil, že vyplatí za každou opici 20 dolarů. To vesničany nabudilo a pustili se znovu do jejich chytání.

4. Záhy se však výskyt opic ještě víc snížil a vesničané je opět přestali chytat. Muž zvýšil nabídku na 25 dolarů, ale i tak bylo velice obtížné nějakou chytit a tak vesničané raději pracovali na polích.

5. Muž tedy oznámil, že bude vykupovat opice za 50 dolarů a protože musí nutně odcestovat do města, bude je vykupovat jeho asistent.

6. Po jeho odjezdu pravil asistent lidem: Vidíte všechy ty vykoupené opice v klecích? Já vám je všechny prodám po 35 dolarech za kus a až se muž vrátí, prodáte mu je za těch slíbených 50 dolarů.

7. Vesničané vzali veškeré své úspory a koupili všechny opice.

8. Potom už ani muže, ani jeho asistenta nikdy neviděli. A opic bylo jako na počátku....