PÁTEČNÍ GLOSY 7.11.2008

Miroslava Macka
Z komentářů k americkým volbám mne zaujaly dva: politologa a historika Igora Lukeše a Romana Jocha z Občanského institutu. Igor Lukeš totiž končil svoje vyznání, proč volil Obamu, i když obdivuje i McCaina, slovy "Radost nad úspěchem mého kandidáta však šla ruku v ruce s obdivem k osobním kvalitám jeho poraženého republikánského vyzyvatele. Z uplynulých amerických voleb si odnáším pocit štěstí a hrdosti. Napadá mě přišerná otázka: proč takhle nedokážou jednat ti věčně rozhádaní, cyničtí, nafoukaní a arogantní politici v České republice? Copak je tak těžké chovat se jeden k druhému slušně a s úctou?"
Odpovídám mu: protože ještě neumíme učinit z normálních lidí prostřednictvím medií a mediálních odborníků loutkovité seriálové hrdiny a hlavně: nevolíme je. A tak Paroubek či Rath holt nejsou a nebudou Obama a Topolánek McCain...
Roman Joch mne pak zaujal velmi prorockou větou "Američané vybírali mezi nadějí a zkušeností a zvolili naději. To se v dějinách párkrát vyplatilo, mnohokrát častěji však nikoliv."

Také jsem se dočetl, že ministerstvo financí připravuje vznik superúřadu, který by sloučil berní úřady, celníky a výběr zdravotního a sociálního pojištění do jednoho místa. Prý to přinese ohromné úspory lidí a peněz....jo, a podnikatelé jsou tím prý nadšeni. Zřejmě jim nedošlo, že jde o silný signál, že zdravotní a sociální pojištění tedy nadále zůstane čirou daní vybíranou státem a žádná solidní reforma se tedy nechystá: jinak by se namísto o superúřadu mluvilo o vzniku na státu nezávislých, konkurujících si pojišťoven. Ach jo!

A do třetice citát z tisku, tentokrát z pera Bohumila Doležala o mezinárodní kampani spisovatelů na obhajobu Milana Kundery: "O věci vědí prd, jsou odkázáni na informace nějakého literárního agenta, který je nejspíš obíhal s prefabrikovaným materiálem. Takže si dovoluji signatářům vzkázat: vaše vavříny a Nobelovy ceny mi neimponují . To, co jste provedli, se nedělá. Je to čuňárna. Styďte se."

Už to začíná: bolševici z ČSSD se dohodli s bolševiky z KSČM, že napříště bude mít severomoravský krajský úřad šest náměstků hejtmana. A tak se opět o krok přiblížila doba, kdy budou všichni občané buď pracovat v cizích montovnách a nebo ve veřejných a státních službách. Pokud nebudou v důchodu...