PONDĚLNÍ GLOSY 3.11.2008

Miroslava Macka
Tiskovka premiéra ve svatodušní neděli a ještě v poledne a na Žofíně, no to musí jít o zatraceně vážnou a zásadní věc! Nešlo. Premiér Topolánek přečetl nepříliš zdařilý koncept svého projevu na prosincový kongres ODS (kdo mu to, proboha, píše?), se spoustou "musíme, musíme, musíme: přidat, udělat, komunikovat", aniž by se ovšem slovíčkem zmínil, proč tak, ksakru, tedy léta nečinil, zakončený již známou věcí, že bude opětovně kandidovat na předsedu ODS. A nechal si za něj klakou maskotů, trapně nastoupenou za ním, ještě zatleskat.
Doufám jen, že zaplatil pronájem sálu ze svého a nebo alespoň z rozpočtu ODS a ne z rozpočtu vlády...Ale ony jsou to nakonec stejně všechno peníze z našich kapes. Takže: jak je to vlastně s tou nezbytností šetřit? K čemu ten tyátr?
Vždyť pokud proti němu bude kandidovat jen Pavel Bém, má vítězství na podzimním kongresu jisté: většina poslanců se už postará o patřičný výběr účastníků kongresu, kteří jej zvolí, neboť jakákoliv změna je potenciálním nebezpečím pro jejich křesla....

V solidním státě se prostě nemůže stát, že se majitelé automobilů ve čtvrtek dozvědí, že se od soboty budou v případě sněhu a náledí vyžadovat povinně zimní pneumatiky i na jednom úseku nejfrekventovanější komunikace v Česku, tedy D1. V solidním státě prostě nemůže říct náměstek ministra dopravy "My jsme si nejprve mysleli, že ne, ale jak se blíží zima, tak jsme si řekli, že jo", jak pronesl v sobotu ráno v Radiožurnálu Karel Hanzelka. A do třetice: v solidním státě nikdo nikdy nevyrobí tak mohutný koruptivní prostor jako u nás, a to rozhodnutím: porušení této vyhlášky znamená 1 trestný bod a 2.000.- Kč pokuty - nebo domluvu....

Kam se hrabou politici se svými mnohomluvnými bláboly na literární kritiky! Tuhle jsem kupříkladu četl kritiku Dory Kaprálové na novou knihu veršů Ondřeje Macury a dozvěděl jsem se, že "autor se v nepřehledné, ale o to vlastně vábivější skrumáži lhostejné odtažitosti a vyhřezlé niternosti dobírá toho, že hranice poezie končí tam, kam on sám ze své zlomyslné zlovůle i pokorného ostychu vbodně hraniční milník".
No uznejte, kam se kupříkladu hrabe takový Čunek s vysvětlením svých milionů...