PÁTEČNÍ GLOSY 10.10.2008

Miroslava Macka
Včera v noci po křtu knihy Jiřího Paroubka se skromným názvem "Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata" byl v pražské restauraci Monarch třemi ranami zblízka zastřelen Bohumírem Ďuričkou Václav Kočka mladší.
Doufám jen, že si hned nevybavíte Kubiceho zprávu, v níž všechna tři jména figurovala ve spojitosti s prorůstáním organizovaného zločinu do státní správy. Vždyť stačí jen chvíli počkat a záhy tu bude nějaké to neškodné Paroubkovo vysvětlení a proč mu nevěřit, že? A kdyby se náhodou Duričko rozpovídal? Prosím vás, kdo by věřil nějakému kriminálníkovi, když by Paroubek tvrdil opak! A vůbec, možná jde o spiknutí ODS, BIS a ministerstva vnitra, že Jirko?

Ministr vnitra Ivan Langer včera prohlásil, že plánované rušení desítek malých pošt nenastane, případně nastane jen tam, kde se na tom shodne i samospráva. Je to o komunikaci, dodal. Pár dnů po tom, co se pustil do pražských radních, ať se ani slovem nepletou do nekonsultovaného obsazení funkce pražského šéfa policie.... Takže, pošta jo, o té hodně komunikujme, ale kdo vám bude "sloužit" a kdo vás bude "chránit", do toho vám zhola nic není. Ach jo!

Analytik Libor Winkler připomíná v Reflexu:
Demokratický prezident Bill Clinton v roce 1995 prosadil úpravy Community Reinvestment Act, které tlačily banky do půjček na území, kde měly sídlo, zamezoval jim zaměřovat se na bohatší klienty a nutil je k masivnímu zvýšení půjček chudším vrstvám obyvatel. Jinak řečeno, bankovní socialismus není charakteristický jen pro ekonomiky v transformaci, zakořenil se i v samém srdci kapitalismu. U nás v devadesátých letech držel nad vodou ztrátové podniky, v Americe dopřával nadměrnou spotřebu i těm, kteří si ji nezasloužili. Ani jedno nelze dělat donekonečna.

Redaktor Lidovek Martin Weiss si vzal včera na paškál Paroubkovy současné nápady k řešení ekonomické situace, které publikoval v úterý v Právu. Tady je výběr z jeho hodnocení:
Paroubek: Zesilují hlasy, že Evropa by měla proti hrozící krizi postupovat jednotně - a takové výzvy lze zaslechnout jen ve velmi vážných chvílích.
Weiss: "Výzvy ke společnému evropskému postupu v tom či onom ve skutečnosti čtenář slýchá dnes a denně. Pokud by to mělo být měřítkem vážnosti krize, pak může ministr financí klidně odjet na ryby."
Paroubek: "Česká ekonomika vykazovala při rekordně vysokém růstu rekordně nízkou inflaci.
Weiss: "Marně bychom takový bod v čase hledali. ČR nikdy nedosáhla jedenáctiprocentního irského růstu z roku 1997, ani neměla nejnižší inflaci. Proč si Paroubek tak snadno ověřitelnou věc vymýšlí?"
Paroubek: Z vymožeností své vlády vyzdvihuje minimální mzdu. Ta prý pomohla rozhýbat ekonomiku a zvýšit příjmy obyvatelstva.
Weiss: Paroubek si asi myslí, že mluví k pacientům léčebny dlouhodobě nemocných. Minimální mzda je dnes 8000.- Kč. Za tyto peníze nikdo nepracuje. Montovny mají problém dovézt ze stepi zaměstnance za dvanáct tisíc.
Paroubek: Navrhuje podporu stavby bytů.
Weiss: To chce hasit požár benzinem. Pokud se máme na realitním trhu něčeho obávat, tak spíš přebytku bytů, než nedostatku.
Paroubek: Navrhuje nasměrování státní podpory do regionů, zejména do toho, v němž kandiduje.
Weiss: Paroubek nabízí jen otravné populistické floskule, kupodivu zapomněl na zrušení zdravotnických poplatků a referendum o radaru - s finanční krizí souvisejí asi tak stejně jako to, co navrhuje.
Wewissův závěr: Bez ohledu na slušný růst jsme ekonomickou periferií, jež pro globální hráče plní roli dělníků a sekretářek. To se nám zatím tváří v tvář současné krizi vyplatilo. Pokud přijde globální recese, tak se jí ovšem nevyhneme. Pak zbývá jen doufat, že toiu dobou nebude premiérem Jiří Paroubek, protože to, co teď předvádí, svědčí o tom, že svůj návyk na populismus vůbec není schopen kontrolovat.
Dodatek můj: Doufat nestačí. Je nezbytné Paroubka a a jeho soudruhy nevolit. Příležitost k tomu budeme mít záhy. A pokud se na to vykašleme a nepřesvědčíme o tom i něco lidí ve svém okolí, nestěžujme si!