ÚTERNÍ GLOSY 23.09.2008

Miroslava Macka
Už dlouho jsem neměl tolik telefonátů z redakcí a televizí jako včera a všichni volající po mně chtěli vyjádření k současné situaci v ODS.
Všechny jsem odmítl s tím, že už léta nejsem v aktivní politice, o současném dění nemám nejčerstvější "inside" informace (samozřejmě mám) a hlavně necítím potřebu se vyjadřovat: vše, co chci říct lze lehce nalézt na těchto stránkách a kdo umí číst...
Na lichocení redaktorů, že mluvím bez servítků a že přece hodně pamatuji jsem logicky odpovídal : "No, právě!"
Kdysi dávno jsem se navíc rozhodl, že nikdy nenapíšu paměti, neboť si na hodně lidí hodně pamatuji...
Ale řeknu Vám, je to lákavá představa!

Centralizace moci, tak se dá ve stručnosti nazvat nápad vedení ODS změnit stranické stanovy tak, aby se nemohla opakovat situace, kdy místní sdružení ODS nevyloučí dle přání vedení Tlustého (či v budoucnu kohokoliv jiného) ze svých řad.
Chápu: vládlo by se mnohem pohodlněji, ale je to jednoznačně paroubkovitá cesta do pekel.

Předem upozorňuji, že nemám nic proti umístění radaru Spojených států na našem území. Ovšem zcela mne "nadchlo" ujednání mezi USA a ČR o soudní pravomoci: incidenty mimo službu budou řešit naše soudy, incidenty ve službě soudy USA. Co je "mimo službu" a co "ve službě" rozhodují výlučně Američané. Velmi mi to totiž připomnělo starý, dobrý vtip:
1. Manželka má vždycky pravdu.
2. Nemá-li manželka pravdu, platí bod č. 1.

Také se mi líbil advokát Tomáš Sokol (tentokrát bez uvozovek), který se v televizi vyjadřoval k novele zákona, která by měla učinit přítrž spoustě dlouhých a často zbytečných vazeb: každý soudce by měl povinně strávit týden ve vazební věznici.
Geniální řešení jsou vždy jednoduchá a novely by v podstatě nebylo potřeba!

A také jsem po dlouhém čase, kdy jsem nesledoval televizní zprávy , zíral na dlouhou zprávu - reklamu hudební skupiny Coldplay na ČT 1, doufám, že placenou z jejich peněz a ne z našich daní : jinak je to na okamžitý vyhazov odpovědného pracovníka.
Ve zprávě - reklamě na jejich pražské vystoupení jsem se také dozvěděl, že kdosi z nich je vegetarián a třídí odpad a také se silně angažuje v hnutí za férové zacházení se zvířaty.
Ještěže se zpráva - reklama nezmiňovala o tom, kolik živočichů přejelo na českých silnicích jejich patnáct obřích kamionů s různou technikou....
Jsou chvíle, kdy je mi z pokrytectví různých hvězd a hvězdiček ( v pozadí je pochopitelně popularita zblblých davů a tedy peníze) opravdu na zvracení...