PONDĚLNÍ GLOSY 1.09.2008

Miroslava Macka
A tak jsem si udělal dvoutýdenní dovolenou a oddych od psaní glos, ale to jsem si dovolil hodně! Hned se ozvalo několik mých čtenářů, že jsem se určitě odmlčel jen a jedině proto, abych nemusel komentovat postoj prezidenta Klause k Jižní Osetii, Abcházii, Gruzii, Rusku a tamnější situaci.
A tak to raději hned napravuji, ale mám ještě několik dalších témat ze dnů minulých, ke kterým se určitě vrátím. Ale teď k postoji pana prezidenta:
Byl zcela předvídatelný, zrovna tak jako kupříkladu jeho postoj ke globálnímu oteplování.Jde totiž o střet kritického rozumu s halasnými věrozvěsty, hlásajícími jedinou (a proto totalitní, orwelovsky černobílou) "pravdu" ("čtyři nohy jsou dobré, dvě špatné", vzpomínáte?)a ukřičujícími každého, kdo ji dostatečně vehementně nehlásá.
A aby jeho protest proti tak prajednoduchému výkladu složitých dějů byl v tom halasu věrozvěstů vůbec slyšet, musí Václav Klaus užít jejich způsob: jednoduchou nálepku - globální oteplování neexistuje, konflikt začala Gruzie - která se okamžitě stane středem pozornosti a palby věrozvěstů. Účelu je dosaženo: ti chytřejší začnou o věci konečně sami přemýšlet.
Věrozvěstové ovšem dále budou do nekonečna omílat, že "čtyři nohy jsou dobré, dvě špatné" a zpohodlnění občané ( "myšlení bolí") s nimi.....

Politolog (??) Michal Romancov z Fakulty sociálních věd University Karlovy má ovšem ( viz Lidovky 29. 8.) velezajímavější vysvětlení: "Klaus touží přerůst význam středoevropského politika. Když se mu nepodařilo otevřít dveře do USA, kde je měl dokořán Václav Havel, tak se snaží alespoň vejít dveřmi Ruska."
Ach jo, jaké kuriózní pedagogy také platím ze svých daní....!

Zákon umožňuje řidičům umazat si až tři trestné body po absolvování kurzu v Mostě. V Mostě proto, že jen tady mají na polygonu zařízení, které simuluje jízdu smykem.
Vzhledem k tomu, že valná část řidičů dostává body za banální překročení rychlosti, a to často tam, kde je zcela zbytečně omezována, vzkazuji všem poslancům, kteří pro tento kuriózní zákon hlasovali, že jsou pěkná paka...

Olomoucký hejtman Kosatík si prý pořídil za dvě stě tisíc slavnostní řetěz...a to jsme republika! Dovedu si představit nespočetně lepších užití mých daní!

Také Jiří Čunek "šetří": v minulých dnech si naplánoval svůj důležitý program (veletrh Země živitelka v Českých Budějovicích a návštěvu Podkrkonoší) tak, že "musel" k přesunu použít armádní vrtulník.
Mít takového zaměstnance, okamžitě ho vyhodím. Čunek je mým zaměstnancem, ač ho nevolím a nechci ho, tak ho platím, ale zbavit se ho, bohužel, nemohu a nemohu....