PONDĚLNÍ GLOSY 11.08.2008

Miroslava Macka
Už dlouho jsem tak nevěřícně nekroutil hlavou jako při četbě sobotního rozhovoru Roberta Čásenského z MF Dnes s čerstvým kandidátem do senátu Michalem Kocábem. Rozhovor se totiž také stočil na "samet" a na to, proč nebyla ihned zakázána komunistická strana a Michal Kocáb odpověděl:
"Nedával bych za to vinu Havlovi, byli to jiní, kteří tento nápad vehementně torpédovali."
A věřte tomu nebo ne, otázka "Kdo to tedy byl?" nepadla a rozhovor pokračoval žvásty o tom, jak náhle zelený Michal Kocáb netřídí odpad, ale všude po sobě zhasíná....

Je to logické: tak dlouho jsme slýchávali, když se Srbové snažili udržet Kosovo součástí Srbska, o "humanitární katastrofě" a nezbytnosti vojenského zásahu, až stejný argument zazněl , když Gruzie chce udržet svojí součástí Jižní Osetii a Rusové vojensky zasahují, neboť nastala "humanitární katastrofa"...

Pan T. H. mi napsal k Národní knihovně ( a zajímavé je i to, že text publikoval už před časem, ovšem bez zájmu "hlídacích psů demokracie", tolik fandících "hochům, co spolu mluví"):

Ta soutěž byla zmršená tím, že byla zároveň smlouvou o dílo.
To, že bylo od prvního dne jasné, že vítězem bude Kaplický, je věc jiná.
Že kvůli vítězství Kaplického musela být během rozehraného zápasu změněna pravidla, je taky věc jiná.
To vše mohla Mezinárodní organizace architektů při jejím posuzování z kolegiality ke svému členu přehlédnout.
Ale s tou chamtivostí to parta kamarádů dost přehnala.
NK se totiž v pravidlech soutěže zavázala, že vítězný projekt bude realizován. Chtěli si ty prachy prostě posichrovat. Tím se ale, podle nálezu z Bruselu, ze soutěže stala smlouva o veřejné zakázce, nebo, abych uklidnil právní puristy, smlouva o smlouvě budoucí. Ta ovšem nepodléhá žádné organizaci architektů, která může jen rozhodnout o tom, že Kaplický vyhrál soutěž. Nemůže ale rozhodovat o tom, jak se u nás přidělují veřejné zakázky. O tom rozhoduje český zákon o veřejných zakázkách.
A podle něho je taková smlouva neplatná hned z několika důvodů:
1. NK nevlastní pozemky a nerozhoduje o jejich použití.
2. NK se bez souhlasu vlastníka nemůže zavazovat k něčemu, o čem rozhoduje jiný a navíc volený orgán. Ani primátor se nemůže zavázat. Rozhoduje jen zastupitelstvo.
3. První, komu to došlo, byl pan primátor Bém. Proto ten náhlý obrat, ne proto, že se návrh presidentovi nelíbí.
Primátor Bém prostě pochopil, že to začíná hrozit spíše vězeňskou knihovnou na Pankráci a prudce otočil.
Ředitel NK Ježek hledá záchranu v senátorské imunitě a Kaplický bude jistě mít nějaký naléhavý projekt doma v Anglii. Už je nejvyšší čas začít pracovat na návrhu dámských plavek pro příští sezónu.
4. Měli to chlapci dobře vymyšlené, jen to přehnali s tou svou pojistkou ve smlouvě o realizaci projektu. A skoro jim to vyšlo. Ale to, že z podmínek soutěže udělali smlouvu o veřejné zakázce, se nakonec obrátilo proti nim.

Kliknete-li si dole na odkaz na můj blog na idnes, můžete si přečíst zcela nový text "O radostech a slastech domácí archeologie" a spoustu textů starších. Hezký den přeju.