PÁTEČNÍ GLOSY 25.07.2008

Miroslava Macka
Spousta lidí naletěla jakési firmě z Brna, která jim slibovala, že za jednorázový vklad 30.000.-korun jim postupně vyplatí celých 800.000.-. Nejhorší je na tom to, že lidé, kteří jim své úspory poslali, mají hlasovací právo: většinou totiž volí politiky, kteří jim v podstatě slibují (ovšem beztrestně) totéž.

Dnešní Lidové noviny nazvaly v článku na první straně o možné žalobě Národní knihovny na pražský Magistrát architektonickou soutěž na Národní knihovnu "jedinečnou". A to proto, že se zadavatel soutěže zavázal do dvou let vítězný návrh postavit, a to pod sankcí 160.000.- eur.
Nazval bych tento soutěžní slib ledasjak, rozhodně však ne "jedinečný", to spíše jedinečně hloupý.
A co myslíte, chovali by se zadavatelé takto "jedinečně" kupříkladu při stavbě svých rodinných domů?


Ve včerejší MF Dnes vyšel sloupek se zcela zavádějícím titulkem "Zaplatí si politici své cesty? Šanci zvyšují volby." Nic takového ovšem nebude: poslanci si jen možná odsouhlasí zrušení cestování "zadarmo" (platíme to, pochopitelně, my), ovšem mnohatisícové "cestovní paušály" ( ty platíme také my), si určitě ponechají.
Už léta tvrdím, že nejspravedlivější způsob odměňování poslanců by byl dát jim průměrný plat: čím více by ponechali občanům v kapsách a nenacpali do zbytečných výdajů, tím větší by měli plat.

Tuším, že se z toho stane móda: americký volební cirkus Baracka Obamy se přesunul do Evropy a včera měl vystoupení v Berlíně. Jaký to návod pro české politiky! Jen by v tom mohlo být více kvalitnější symboliky, než předvedl Obama, řečnící před Vítězným sloupem, připomínkou pruského vítězství nad Rakouskem, Dánskem a Francií, navíc přemístěným na dnešní místo Adolfem Hitlerem.
To třeba ve Velké Britanii existuje místo, zvané Bedlam....