ČTVRTEČNÍ GLOSY 24.07.2008

Miroslava Macka
Docela se pochechtávám názoru některých českých architektů, že nepostavením Kaplického návrhu Národní knihovny dostane Česko a česká architektura "velkou ránu". Historicky totiž zatím dostávala česká architektura vždy rány jen a jedině budovami, které byly postavené...

A volání některých, že po roce 2010 přijde krize, neboť nové svazky nebude kam umístit? Vsaďte se, že tato předvídaná krize nepřide. Patří totiž do dlouhé řady účelově hlásaných "krizí", kterých každý za svého života slyšel desítky a desítky. A kdyby se jen polovina z nich vyplnila, byli bychom už dávno mrtví, bez světla a tepla, zničeni ozonem, vzedmutou vodou a bez potravin, včel, švestek a zubních lékařů. "Už panikáři jedou, už panikáři jdou..." zpívávali V +W a radili jak na ně: dát jim "přes obě tváře."

Co všechno se neplatí z našich daní: město Ostrava chystá za veřejné dva miliony kampaň Uč se anglicky, která má motivovat studenty k výuce tohoto jazyka, neboť zahraniční investoři si stěžují na nedostatek lidí, vládnoucí tímto jazykem.
Doufám jen, že za rok někdo zhodnotí výsledek této akce ( nemám na mysli provizi zadavatelům od tvůrců kampaně) a rozhodující osoby to pak nechá zaplatit ze svého.

Mnozí jásají: z fondů EU přiteklo za prvních šest měsíců do Česka 44 miliard a protože jsme do Bruselu poslali miliard 18, je náš čistý profit 26 miliard. Jenže, dívám-li se, co se za ty miliardy vesměs pořizuje, vůbec se netěším na zdanění v době, kdy budeme "čistí plátci", tedy z Bruselu žádné peníze přitékat nebudou a my budeme muset udržovat za naše "tvrdé" peníze všechny ty zbytné investice za "měkké" bruselské peníze. Jinak řečeno: dostala -li by rodina z dědictví balík peněz a postavila si za něj na zahradě bazén (namísto kupříkladu investice do živnosti či do vzdělání dětí), náklady na jeho další provoz už by holt musela platit ze svých obvyklých příjmů, se všemi negativními důsledky...