PÁTEČNÍ GLOSY 18.07.2008

Miroslava Macka
Nedivím se, že Český olympijský výbor nedovolil aktivistům Amnesty International, aby během fasování výbavy v O2 aréně mohli debatovat s olympioniky o porušování lidských práv v Číně. Nedivím se ani členům Amnesty International, že odmítli nabídku, aby umístili do arény stůl se svými letáky, protože jim přece nejde o nějaká práva v Číně, ale o ukájení vlastního libida formou protestů a uznejte, že ukájet se nepřímo, prostřednictvím letáků, není ta pravá rozkoš! A koho by media fotografovala?

Další vítězství ideologie nad zdravým rozumem prosazuje ministryně čehosi Džamila Stehlíková: V novém zákonu o specifických zdravotních službách žádá, aby sexuální násilníci, jejichž nejúčinnější léčbou je kastrace, nebyli vystaveni žádnému tlaku, aby ke kastraci svolili. "Pro devianta, který musí samozřejmě se zákrokem vyslovit souhlas, je to v době připravovaných detenčních ústavů jediná cesta, jak opustit zdi těchto zařízení. Je proto pod tlakem", vysvětluje. Ach jo!

Konečně to někdo řekl nahlas! Jan Jandourek ve včerejší MF Dnes: Značná část voličů má jen jedno jediné oprávnění chodit volit, totiž že už jim bylo osmnáct let. Jinak po běžném hovoru s průměrným občanem míváme pocit, že dotyčný nerozumí celkem ničemu, a už vůbec ne veřejným záležitostem. Naštěstí mají ekonomika, kultura i soukromý život jakousi autonomii, takže na tom, koho zmatená, nedovzdělaná či zmanipulovaná část voličů zvolí, tolik nezáleží.

Docela se těším, až uvidím Jakubiskův film Bathory a budu si moci udělat vlastní úsudek. Z dosavadních recenzí mám totiž jediný dojem: vzhledem k tomu, že Juraj Jakubisko je sympaťák a má za sebou řádku výborných filmů a vzhledem k tomu, že bude velmi obtížné dostat stamiliony, vložené do filmu, zpět a nikdo mu finanční průšvih nepřeje, píší recenzenti o filmu velmi rozplizle a neurčitě a jen naznačují, že je to vlastně docela průšvih...