ČTVRTEČNÍ GLOSY 3.07.2008

Miroslava Macka
"Mateřská školka se bude platit celá, rozhodla vláda", tak zní dnešní titulek Lidových novin k rozhodnutí vlády, že rodiče budou platit i za poslední ročník mateřských škol.
Titulek je to ovšem poněkud zavádějící: provoz mateřských škol byl placen do poslední koruny vždy, jen jej často nepřímo platil někdo jiný....

Už to, že se na tiskové konferenci věnuje premiér země lyžařskému šampionátu a hájí šéfku jeho organizačního výboru Kateřinu Neumannovou, naznačuje, že zde něco smrdí... Moc rád bych žil ve státě, kde se premiér zabývá jen zásadními věcmi, kupříkladu energetickou politikou nebo hájení našich rozhodovacích pravomocí, a to důkladně, a ne kádrovými otázkami sportovních klání, za nimiž není nikdy nic jiného než souboj, kdo si víc hrábne do milionů z našich kapes.

Co všechno může být zvoleno do poslanecké sněmovny! Třeba Miloslav Kala za ČSSD, dokonce předseda mandátového a imunitního výboru a spoluautor novely zákona o střetu zájmů, který odpovídal Hospodářským novinám takto:
HN: Povinnost podávat majetková přiznání se vztahuje i na ředitele škol, Není to už trochu přehnané?
Kala: Jistěže u ředitelů venkovských škol to může být otázka, ale vemte si třeba příklad, že na nějaké střední škole nechají odmaturovat studenta z dobré rodiny, který předtím nosil samé pětky. U takového ředitele může být užitečné poznat, zda si nepřilepšil.
HN: Myslíte, že když někdo přijme úplatek, tak to do přiznání uvede?
Kala: To jistě ne, ale když bere ředitel třicet tisíc hrubého a zničeho nic si začne stavět luxusní dům, tak si toho mohou místní všimout a oznámit to. Úřad se ho pak na to začne vyptávat a on se do toho třeba zamotá jako Karel Srba a začne vykládát, že našel miliony v krabici od bot....
HN: A když ten dům přepíše na manželku, která majetkové přiznání podávat nemusí?
Kala: To je pravda, tento nedostatek zákon má. Já jsem navrhoval, aby tuto povinnost měly i manželky či dokonce družky veřejných činitelů, ale na to nebyla politická vůle.
Můj komentář: I kdyby snad padli všici, vstanou noví bolševici....