PÁTEČNÍ GLOSY 23.05.2008

Miroslava Macka
Web ČSSD uveřejnil jeden z projevů předsedy Paroubka, začínající oslovením "Vážené soudružky, vážení soudruzi". Za pár hodin bylo oslovení změněno na "Vážené přítelkyně, vážení přátelé" s vysvětlením, že šlo o text, který byl napsán pro pana předsedu a určen k přeložení do němčiny, kde toto oslovení není tolik zprofanováno.
A tak jsme se oklikou dozvěděli, že si své projevy soudruh předseda nepíše sám....ale to jsme nakonec předpokládali, neboť jeho nepřipravené projevy jsou nezaměnitelné...

"Počítače budou brzy běžně rozumět naší řeči," řekl šéf Microsoftu Ballmer při návštěvě Prahy. Což jim jednak v mnoha případech nezávidím, ale hlavně to ve svém důsledku bude znamenat ještě větší zploštění a zprimitivnění jazyka. Doufám jen, že ne natolik, aby vyznání lásky znělo "enter"....

Čtenář glos P. J. mi zaslal tento text:
Myslím, že tahanice kolem grantů na kulturu zapadají do mnohem širších souvislostí současného protivládního pohybu, jehož předvoje se momentálně ujaly zdravotnické a školské odbory. Všichni tito kulturně-odborářští nespokojenci používají rétoriku, která má lingvisticky shodný prazáklad. Všichni totiž chrání nás, nevědomý a tupý dav, před zvůlí a zpupností vládců. Kulturisté se zaklínají "službou veřejnosti", zdravotníci chrabře nastavují hrudě, aby zabránili "kšeftování se zdravím" a školáci jsou pravidelně podfinancováváni.
Bohužel za všemi sebelíbivějšími hesly a sebeušlechtilejšími pohnutkami cítím já, nejspíš přízemní nekulturní a nepřející tvor, že jde, jako ostatně skoro vždy, jen o jediné, a to o "prachy", o koryta a dudlíky těch, kteří cucají ze štědrých finančních žláz nepřehledného a zaběhnutého systému, který "se kdysi nějak vytvořil" a oni ho jen laskavě opečovávají a dbají o jeho bezchybnou funkci. A každého, kdo by si dovolil tento systém nějak regulovat a nedejbože kontrolovat, čeká zdrcující kritika a označení za škůdce národa.
Teď se přiznám, že budu mluvit do něčeho, čemu vůbec nerozumím, ale cosi mi říká, že se asi moc nemýlím, a sice o zuřivém odporu zdravotnických odborů a části zdravotnických bossů proti přeměně fakultních nemocnic na akciovky. Tady mi to zavání syndromem "České televize" z nedávných dob. Ona totiž taková akciovka, která musí mít své představenstvo, dozorčí radu a povinný nezávislý audit (zmiňované nemocnice mají takové obraty, že se mu nevyhnou), přičemž členové představenstva a dozorčí rady jsou vystaveni tlaku přímé trestně-právní odpovědnosti v případě zjištění špatného vedení a hospodaření, to je něco docela jiného než příspěvková organizace, která v dané branži se stala spíše synonymem pro astronomický pojem "černá díra", kde je kontrola velmi schematická a když už se na něco přijde, tak její případné závěry končí v bažině "kolektivní nezodpovědnosti".
Takže já osobně si myslím, že ti, co tak hulákají o "kšeftování se zdravím", mají strach, že by najednou museli někomu skládat účty a hospodařit podle závazných pravidel.


Čtenář glos D. P. pak obohatil moji sbírku nekorektních vtipů následujícím:
- Do kdy je cikánská dívka panna ?
- Dokud je silnější než mladší brácha, rychlejší než starší brácha, než otce pustí z kriminálu a matka vystačí se sociální podporou....