ČTVRTEČNÍ GLOSY 22.05.2008

Miroslava Macka
Česká vláda uznala Kosovo. No, budiž: vysloužilých politiků přibývá a každé místo velvyslance, konzula či obchodního rady je dobré. Jen odůvodnění tohoto kroku z úst ministra zahraničí Schwarzenberga je úsměvné: je to prý "krok, potvrzující dlouhodobou stabilizaci a demokratický rozvoj oblasti".

Od té doby, co se stal senátorem za obvod Prahy 1 Václav Fischer, jako by byl tento obvod zakletý: po něm nastoupil "nezávislý" Martin Mejstřík a též nyní namísto znalých a proto úspěšných komunálních politiků kandiduje přehršel známých osobností, toužících přidat do portfolia své popularity další trofej a získat tak ještě větší mediální prostor: gay aktivista Jiří Hromada, lékař a komentátor Martin Jan Stráský, lékař Pavel Klener, členka vedení Sdružení chronicky nemocných dětí Blanka Haindlová a další. Útěchou nám budiž, že horší, než to je, to být nemůže.

Herec a ředitel divadla Na Jezerce Jan Hrušínský napsal do dnešních Lidovek velice zajímavý text s titulkem "Nekulturnost kulturní iniciativy", který rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.
Tady je jeden citát: Jaký je rozdíl mezi dotovanou Mandragorou ve Švandově divadle a nedotovanou v divadle Na Jezerce, kde se mimochodem hraje o rok déle? Na tu dotovanou lidi moc nechodí, ale prý jde o službu veřejnosti. Na Jezerce je na Mandragoru téměř neustále plno, ale prý to služba veřejnosti není.

Mimochodem, asi nejlepší definici grantové politiky vyslovil sir Humphrey v seriálu "Jistě, pane ministře": "Pane ministře, granty dáváme na to, na co lidé nechodí a dle našeho názoru by chodit měli. Protože to, na co chodí, se zaplatí samo."


Myslím, že nikdo lépe nevystihl současný svět lépe, než karikaturista Vladimír Jiránek v dnešních Lidovkách větou občana z ulice k soudci: Náš právní řád má povážlivé mezery. Je vůbec někdo trestně odpovědnej za počasí?