PÁTEČNÍ GLOSY 25.04.2008

Miroslava Macka
Společnost Člověk v tísni navrhuje, aby byla jedna z ulic v Praze pojmenována podle ruské novinářky Politkovské, za nejasných okolností před časem zavražděné. Návrh teď schvaluje místopisná komise a musí jej ještě schválit i pražští radní.
Doufám, že tak neučiní. Vždyť co má, proboha, tato novinářka, společného s ulicí, která má být podle ní pojmenována? A proč pojmenovávat takto ulici jen z důvodu, aby se organizace Člověkv tísni opět dostala do medií? Co takhle, když bude ulice pojmenována teď na jaře, nazvat ji třeba Jarní?

Poslanci právě schvalují změnu, že policii bude možno přivolat k autohavárii až v případě , kdy škoda přesáhne jedno sto tisíc korun, jinak výjezd zaplatí havarovaný.
Jenže: Lidovky udělaly test a předložily poslancům šest fotografií havarovaných vozů s tím, ať odhadnou škodu. Trefil se jen ministr Bursík, ostatní, včetně ministra Římana, škody značně podhodnotili (kupříkladu škodu na Volkswagenu za čtvrt milionu odhadl poslanec Exner na třicet tisíc).
Takže kterýkoliv z pánů a soudruhů poslanců by měl v reálném případě pěkné oplétačky s pojišťovnou.
Což mi připomíná, že by vůbec bylo nejlepší veškeré zákony nejprve vyzkoušet na poslancích...

Stínový ministr financí Sobotka je opravdu člověk s mimořádně mizernou pamětí: v rozhovorech z posledních dnů totiž neustále opakuje, že jeho prioritou, kdyby se vrátil na židli ministra financí, by bylo snižování schodku státního rozpočtu. Jaksi zapomněl, že měl letitou možnost tak činit a pranic nečinil, ba činil pravý opak.
Takže kecy....

Američané, libující si v politické korektnosti a souzení se, mají problém: dvě Číňanky podaly u newyorkského soudu žalobu na americkou televizní stanici CNN a požadují po ní 1,3 miliardy dolarů (dolar na každého Číňana) kvůli slovům komentátora Caffertyho, který prohlásil, že USA "nadále pokračují v dovozu čínského šuntu s barvami obsahujícími olovo a přiiotráveného žrádla pro domácí zvířata" a označil Číňany za "bandu lumpů a gangsterů".
Jak to dopadne, je nabíledni: přesně podle antické moudrosti Quod licet Iovi, non licet bovi... Když se to hodí, má přednost svoboda slova, když ne, politická korektnost..

Vláda by se měla k rozhodnutí Ústavního soudu, týkající se prvních tří dnů nemocenské, postavit stejně, jako bývalé vlády socanů k rozhodnutí téhož soudu, že regulace nájemného je protiústavní...