ČTVRTEČNÍ GLOSY 24.04.2008

Miroslava Macka
To se může stát opravdu jen u nás: z prajednoduchého pojišťovacího případu, jakým je nemoc (stejně jako autohavárie či požár) a při němž by nemělo platit nic jiného , než pojišťovací matematika, se u nás stává nejenom politikum, ale i ústavně právní problém. Ach jo.

A to ještě k tomu musíme poslouchat takové bláboly, jakými nás krmí ústavní soudce František Duchoň: "Ten krok měl ve sněmovně svoji genezi. Debatovalo se, jestli ji bude platit stát nebo zaměstnavatel - pak se něco stalo a nedostal ji nikdo. My se domíváme, že je to nefér. Je to jenom předpoklad, ale většina normálních lidí si nyní na chřipky bere dovolenou. To je v rozporu s listinou práv. Pokud si platím pojistné, když onemocním, mám nárok na nemocenskou."

A bude ještě hůř: regule EU nás pod hrozbou terorismu ještě více zotročí a tak budou muset telefonní operátoři léta a léta shromažďovat údaje nejen o veškerých našich hovorech a sms, ale i veškerá "prozvonění", byť vytočená třeba omylem. A my si stále ještě namlouváme, že jsme svobodní občané, přičemž vrchnostenský dohled a systém příkazů a zákazů nebyl nikdy v historii tak důkladný!

Jiří Paroubek, puchýř české politiky, se opět blýskl a vymyslel nový systém zdanění, který prý zavede, až slavně zvítězí ve volbách. Podstatou jím navrhovaného systému není ovšem nic nového, jen staré Gottwadovo heslo "Ať platí bohatí!". Osobně jej pojmenovávám (podle vzoru DPH) DIP. Daň z inteligence a pracovitosti.