PONDĚLNÍ GLOSY 7.04.2008

Miroslava Macka
Plíživý socialismus se může projevovat všelijak. Třeba tak, že ministr zemědělství Petr Gandalovič (za - doufám, že stále ještě - pravicovou ODS?) prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu nakoupí billboardy, letáky, inzeráty a webové stránky, které budou propagovat biopotraviny. "Chceme, aby se v Česku vytvořila stabilní poptávka po biopotravinách", vysvětluje své rozhodnutí ministr.
Co tak ponechat rozhodnutí kdy a kolik biopotravin a "biopotravin" (to jsou ty obvyklé, ale dražší) si nakoupíme namísto na "moudrých" vládcích na nás samých, "hloupých" občanech?
Chápu ovšem, že provize za objednávky reklam za dvacet osm milionů je pro úředníky velkým lákadlem...

Podnikatelé mají vůči státu, jak zjistil audit ministerstva průmyslu a obchodu, celkem 2168 různých povinností, které jim ukládá 250 právních předpisů! (Polovina povinností je z domácí dílny, druhá pak z bruselské.) Náklady na tyto povinnosti ročně činí pěkně zaokrouhlených 90 miliard!
Ministerstvo se chystá postupně snížit tento počet povinností o dvacet procent. Jak ovšem říkal Jára Cimrman Antonu P. Čechovovi, když se chystal napsat Dvě sestry: Není to málo, Antone Pavloviči?

Zezelenalí Němci si už před léty odsouhlasili , že do roku 2021 zastaví provoz všech svých atomových elektráren. Jenže ani silně dotované alternativní zdroje jaksi nestačí a nestačí, takže Německu hrozí v létě výpadky proudu, jak varoval Matthias Kurth, šéf agentury, která dohlíží na německý energetický trh. A tak se vláda chystá otevřít více než dvacet nových elektráren...uhelných.
Není náhodou nejvyšší čas, abychom i my přestali blbnout?

Také premiér sousedního Slovenska Fico poněkud blbne: v České televizi přirovnal přítomnost amerického radaru v Brdech k ruské invazi v roce 1968....Ach jo!

Kliknete-li si dnes dole na odkaz na můj blog na idnes, můžete si po delší době přečíst můj zcela nový text "O starých pamětihodnostech, americkém developerovi a lecčems jiném" a spoustu textů starších. Hezký den přeju.