NOVINKY VE STÁLÉ EXPOZICI VLASTIVĚDNÉHO MUZEA

V šumperském muzeu ožívají exponáty!
Vlastivědné muzeum v Šumperku připravilo pro své návštěvníky opravdovou lahůdku. Stálá expozice Příroda a dějiny severozápadní Moravy bude jako první v naší republice vybavena automatickým průvodcem GuidePORTTM. Tento systém oživuje muzejní expozice na celém světě. V Evropě je instalován např. v muzeích v Londýně, Paříži, Berlíně, Zurichu či Amsterdamu, v Americe v Quebecku, Santa Fé nebo v Mexico City a v Africe najdeme GuidePORT mimo jiné v Muzeu apartheidu v Johannesburku.
Různé typy audioprůvodců jsou již instalovány i v našich muzeích, ovšem GuidePORT se od všech ostatních systémů liší tím, že je zcela automatický, nevyžaduje od návštěvníka žádnou manipulaci, neomezuje ho a dovoluje volný pohyb po expozici. Není nutné dodržovat stanovenou trasu a kdykoliv je možné vrátit se a vyslechnout si příslušnou pasáž ještě jednou. Čtyři jazykové mutace fungují nezávisle na sobě, v jednom okamžiku a v jedné místnosti může jít do sluchátek současně německý, anglický, český nebo polský text.
V šumperském muzeu bude tento unikátní průvodce zprovozněn 23. dubna 2008. Příjemný ženský hlas, který návštěvníka přivítá ihned po nasazení sluchátek, patří Paulíně Chiari, podle níž je sídlo Vlastivědného muzea v Šumperku pojmenováno. Její výklad není jen pouhým komentářem k jednotlivým exponátům. Paulína vypráví příběh města a jeho obyvatel v průběhu staletí, od příchodu prvních zemědělců až po současnost. Návštěvník s ní prožívá události slavné i tragické, poznává významné osobnosti i prosté venkovany, prochází se po okolních loukách a obdivuje přírodu. Nevšední zážitek je umocněn podbarvením textu dobovou hudbou i autentickými zvuky.
Současně s instalací GuidePORTu byly v expozici provedeny i menší úpravy. V první řadě došlo k rozšíření mapovaného období o pravěké artefakty na straně jedné a o doklady nejnovějších dějin na opačné straně časové linie. Nové zajímavé exponáty byly doplněny téměř ve všech místnostech, atraktivní budou zejména preparáty bobra či tetřeva v přírodovědné části, nově zrestaurované šaty a obraz v části historické a také ukázka starých mincí v místnosti věnované archeologii. Pro zvídavé hosty jsou připraveny doplňující texty, listovací soubory či interaktivní počítačová prezentace.
Muzejní výstava by měla být vždy komunikačním médiem, využívajícím specifické a unikátní trojrozměrné objekty - sbírkové předměty. Autenticita exponátů je právě tím jedinečným, co odlišuje muzejní expozice od jiných médií (kino, divadlo). Velmi důležitá je zde forma prezentace, protože divák by měl být vtažen do příběhu, ale zároveň nesmí být potlačen hlavní cíl muzea, tj. nabídnout prostřednictvím sbírek poučení a poznání. K naplnění těchto cílů by měl napomoci právě nově instalovaný audioprůvodce, který přinese nejen zábavu pro široké spektrum našich i zahraničních návštěvníků, ale využitelný bude zcela jistě i pro základní a střední školy, a to nejen v rámci výuky dějepisu nebo přírodopisu, ale také při procvičování cizích jazyků, neboť všechny komentáře jsou namluveny rodilými mluvčími.
Přijďte si prohlédnou zmodernizovanou expozici, Paulína Chiari a všichni pracovníci šumperského muzea se těší na Vaši návštěvu!

PhDr. Marie Gronychová