PÁTEČNÍ GLOSY 28.03.2008

Miroslava Macka
Nepředpokládám, že by se od 1. ledna příštího roku po našich silnicích dopravovalo méně zboží, spíše naopak. Od toho dne by však měl platit zákon, zakazující kamionům jezdit o víkendech. Logicky mně z toho vyplývá, že ve všední dny kamionů na silnicích přibude. Což je hodně špatné a nevím, nevím, zda to v součtu s volnějšími víkendy nakonec bude součet kladný. Jasněji než prezident společnosti ČESMAD Vladimír Starosta to ovšem nevyjádřím: Vláda by měla budovat obchvaty a ne dělat zákazy.

Premiér Topolánek nechá o své účasti na OH v Pekingu rozhodnout vládu. Nechápu proč. Buď se jako soukromá osoba chce olympiády zúčastnit a pak ať si o své dovolené jede kam chce a nebo se olympiády divácky účastnit nechce a pak ať sedí doma. Vědět to pranic nepotřebujeme. Má-li ovšem vláda rozhodnout, zda má za naše daně odletět do Pekingu, jsem všemi deseti proti. Na jedné straně halasit o nezbytnosti úspor a na druhé straně vyhazovat peníze za zbytečnosti bych pokládal za ničemnost. Účast kvalitních sportovců k reprezentaci Česka bohatěstačí.

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) se chystá v polovině května přijmout manifest, hlásající, že má "společnost globálního kapitalismu, který blahobyt menšiny lidí vykupuje bídou ostatních, odejít ze scény dřív, než její úpadkové rysy napáchají nenapravitelné škody". Nabídnou nám pak "společenské vlastnictví" a "sociálně spravedlivou socialistickou společnost".
A že se jim to minule jaksi nepovedlo? "Vlivem historických okolností se první pokus o socialismus nepodařilo postavit na trvalé základy."
Naštěstí, soudruzi, naštěstí.

Dnes vychází v Lidových novinách můj článek "S vyděrači se vesele vyjednává" o chování malých stran ve vládních koalicích.