STŘEDEČNÍ GLOSY 26.03.2008

Miroslava Macka
A tak tu máme po dotacích na elektrické přímotopy (kdeže loňské sněhy jsou!) další hrábnutí do našich (a evropských) kapes: dotace na výměnu kotlů na uhlí za ekologičtější. "My jim nabízíme pomocnou ruku v podobě finační podpory", říká k tomu trefně ministr životního prostředí Bursík. Nejprve ruka hrábne do kapsy...a pak velkoryse rozdává.

Za první dva měsíce letošního roku vybral stát na daních o více než jednu miliardu korun více, než za stejné období vloni. Vracet se nám, pochopitelně, nebude nic: jen přibude přerozdělovacích procesů a možná se též časem dočkáme zcela nových zbytečných letadel nebo transportérů a také úřadů a úředníků a spousty betonu a dotací...

Policista z cizinecké policie v Karlových Varech stojí před soudem za braní úplatků při vyřizování žádostí. Jedním z důkazů proti němu je fakt, že žádosti vyřizoval většinou do druhého dne od podání.
Docela rád bych žil ve státě, kde by se žádosti vyřizovaly druhého dne od podání a v případě všech zákonných náležitostí (nikoliv vyhláškových) by musely být vyřízeny kladně. Přispělo by to silně k solidnímu životu a taktéž k dramatickému omezení právě těch úplatků.

Novela nařízení vlády pro čerpání dotací počítá mj. s rozšířením podnikatelských možností povolením pastvy hospodářských zvířat na travních porostech v lokalitách, kde hnízdí chřástal polní.
Stále ještě máte dojem, že nežijeme v totálně přeorganizovaném a přeregulovaném státě a namlouváte si, jak báječně jsme svobodní?