PONDĚLNÍ GLOSY 18.02.2008

Miroslava Macka
Čtenář glos M. Š. mi zaslal následující postřeh:
Po presidentské volbě se zcela očekávaně vyrojila přehršle mediálních spekulací o tom, kdo, pro koho a za kolik.Zastavil bych se u Evžena Snítilého, kterého média k mému zděšení bleskurychle označila za "dalšího, který doplnil řady přeběhlíků". Jak známo, při volbě prezidenta se mají volitelé řídit výlučně svým svědomím, nikoli dikcí stranických sekretariátů nebo na základě cinknutých průzkumů veřejného mínění. Snítílý tudíž nepřeběhl, nýbrž byl doslova "přeběhnut" z popudu Jiřího Paroubka a jeho zastrašovací politiky. Proč si toho nikdo z novinářů nevšímá?

Čtenář glos Z. H. mi napsal postřeh jiný:
Také jste si všimnul zkroušeného výrazu předsedy KSČM Vojtěcha Filipa poté, co dostal kartáč od Paroubka? Za co soudruzi? Ten citát sem pasuje. Od volby Filipa předsedou vsadila KSČM na taktiku mlčet a dělat vše, co chce Paroubek, nic za to nechtít a čekat až jim jednou za to hodí nějakou kost. A ono nic. Dokonce teď na ně Paroubek svalil odpovědnost za presidentskou prohru a nádavkem málem obvinil Filipa z pravicového oportunismu.
Filip až vzbuzuje lítost - asi jako pouliční holka od E 55, které utekl kunčaft bez placení.

Pan T. H. mi zaslal následující zajímavost:
Ze zvědavosti jsem si otevřel Švejnarův domácí denník, The Ann Arbor News.
K volbě českého prezidenta měli dva články, jeden před a jeden po volbě.
Ten první je rozhovor jejich redaktora s Jiřím Pehe a s nějakým pánem z University of Michigan, který tvrdí, že profesor Švejnar má pevné názory. Škoda, že neřekl jaké, od profesora Švejnara jsme se to nedozvěděli.
 Ten druhý je oznámení o tom, že to Švejnar projel.
 Je to pro místní list našeho světového ekonoma, který měl uvést naší republiku do světa jako debutantku na hasičském plese, zpráva takové důležitosti, že se dostala až do rubriky "Poslední zprávy".
Tam je článeček "Despite dramatic run, U-M prof  loses bid for presidency" umístěn mezi nejdůležitějšími lokálními zprávami dne: najdeme ho za zprávou, že universitní team porazil Duke University v hokeji 4:2, za článkem o místních demokratických primárkách, ve kterých došlo k nějakým nejasnostem a proto dvě demokratické okresní organizace požadují přepočítání hlasů a za zprávou, že se bude bourat starý řecký orthodoxní kostel  a že radnice chce prodat garáž.
Hned pak následuje ta zpráva o profesorovi Švejnarovi.
Další zprávou je to, že se místní otužilec vykoupal v jezeře.
 A nakonec něco, co je stejně zajímavé a kontrastuje to se Švejnarovým tvrzením, že "zatím" neplánuje odjezd domů do USA: "Svejnar plans to return to the United States next week," said Faith Vlcek, his administrative assistant at U-M.

Pan V. K. pak nadčasovou báseň Eduarda Basse z roku 1913:

SLÁDCI KLEJÍ - ZATROLENĚ
CHMEL UŽ ZASE STOUPL V CENĚ
CHCEME-LI JEN SKROMNĚ ŽÍT
PIVO MUSÍ PODRAŽIT

MOUKA DRAŽŠÍ ZVYŠTE CENY
KŘIČÍ PEKAŘ USTRAŠENÝ
CHCEME-LI JEN TROCHU ŽÍT
HOUSKY NUTNO PODRAŽIT

ALE NÁM SE NEJHŮŘ DAŘÍ
NAŘÍKAJÍ UZENÁŘI
CHCEME-LI JEN SKROMNĚ ŽÍT
BUŘTY NUTNO PODRAŽIT

PAN DOMÁCÍ HNED SE STRAŠÍ
MASO, PIVO, CHLÉB JE DRAŽŠÍ
CHCEME-LI JEN SKROMNĚ ŽÍT
ČINŽI NUTNO PŘIRAZIT

KDOPAK BY SE TOHO NELEK
STÁT TÍM TRPÍ JAKO CELEK
ABY MOHL VYJÍTI
NUTNO DANĚ ZVÝŠITI

KONSUMENTU NELZE VÍCE
NEŽLI JÍT A OBĚSIT SE
UČIŇ TO VŠAK NEPRODLENĚ
DOKUD ŠPAGÁT NESTOUP V CENĚ