PÁTEČNÍ GLOSY 8.02.2008

Miroslava Macka
Tak přesně z důvodů, které ve včerejších Lidovkách uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek, jsou v solidních demokraciích veškeré personální volby tajné. Na otázku, co by znamenalo pro jednotlivé poslance ČSSD odevzdání hlasu Václavu Klausovi, totiž odpověděl: Nepřemýšlel jsem o tom. Ale nepochybně si nedovedu představit, že by takový člověk v budoucnu prošel sítem nominací...


Konečně to někdo vyslovil přímo - tentokrát spisovatel Josef Mlejnek v dnešních Lidovkách: Důvodů, proč by měl být Klaus zvolen prezidentem, je více. První, negativní, je ten, že v Janu Švejnarovi nemá při vší úctě důstojného protikandidáta. Ten se už stihl několikrát docela slušně odbourat a umanutost těch, kteří ho kandidovali, je jen přímo úměrná jejich odvetnému záští vůči stávajícímu prezidentovi.


Čtenář glos V. F. mi zaslal tento názor:
Veřejně v parlamentu prezidenta volit nejde. Brání tomu jednací řád sněmovny. Veřejně se nedají volit SOUBĚŽNĚ dvě osoby. Každý poslanec musí odpovědět jsem pro, jsem proti, zdržuji se. Proto by se muselo rozhodovat pouze o jedné osobě, což při existenci dvou kandidátů nelze. Jednací řád by musel být upraven, což je běh na dlouhé měsíce. Představa, že má poslanec provést výběr tím, že vstane a řekne: jsem pro Švejnara, je v rozporu s jednacím řádem. Otázkou před hlasováním musí být předem označena osoba, ke které se volitel musí vyjádřit jednacím řádem předem určenými slovy. Druhý kandidát z toho vypadává, což nejde.
p.s. někteří renomovaní ústavní právníci si myslí totéž...
p.p.s. ale v tomto státě je možné téměř vše, neboť si to necháme líbit.

Čtenář glos V. M. mi zaslal tuto poznámku: Tak jsme se všichni dozvěděli z médií, že v Číně pomalu končí největší sněhová kalamita za posledních 50 let, která postihla miliony lidí.
Co tak poslat tam pana Bursíka, aby jim kázal o globálním oteplování?