STŘEDEČNÍ GLOSY 30.01.2008

Miroslava Macka
Včerejší dvojodpovědna senátního klubu ČSSD na otázky, šité na míru Janu Švejnarovi, mne utvrdila v dávno poznaném: čitelný, názorově pevný, čas od času standardně špičkující Václav Klaus na straně jedné a voskový, frázovitý ("válka proti zničení planety", "strategie, kterou si vytyčíme, budou občané získávat a ne ztrácet", "vytyčíme si diagnózu" byly obzvláštními zrůdnostmi) a socialistům se vlichocující Jan Švejnar, na straně druhé. Také senátor, koktající svoji jednoduchou otázku z papíru, potvrdil již poznané.
Nepřekvapila mne vlastně ani "přehazovačka" na Švejnarově hlavě, můj moudrý otec totiž dle svých celoživotních zkušeností tvrdil, že chlapi s "přehazovačkou" takto klamou nejen vzhledem, ale i slovy a činy - a moje životní zkušenost je stejná.
A do třetice: nepřekvapila mne ani reakce Jiřího Paroubka : "Profesor Švejnar prokázal svoje encyklopedické znalosti." Opět totiž šlo o typický Paroubkův žvást. Pustíte-li si totiž záznam odpovědny, zjistíte, že Jan Švejnar za celou dobu neřekl ani tolik konkrétních informací, kolik jich obsahuje to nejkratší heslo v Laroussově dětské encyklopedii.

Jak se názory Jana Švejnara "vyvíjejí" ( a to v toku času doleva), lze ukázat na jeho názoru na reformní kroky české vlády. V dubnu loňského roku, po jejich zveřejnění, pravil: "Lidé budou motivováni, aby více vydělávali. Stát bude o něco méně trestat úspěch. V obchodech budou naopak více přemýšlet, za co utrácejí. Přesun daní od příjmů ke spotřebě ekonomice prospívá. V Česku patří podíl přímých daní včetně odvodů pojistného k nejvyšším v Evropě. To zbytečně prodražuje práci."
Po náhlém zrudnutí včera prohládil, že jako prezident by reformní balík asi nepodepsal... Ach jo.