PONDĚLNÍ GLOSY 28.01.2008

Miroslava Macka
Myslím, že všichni, kteří rozhodují o státních zakázkách, přerozdělování peněz a dalších věcech ve vynikajících korupčních prostorech, by měli soudci, který rozhodl o nevině bývalého tajemníka socialistických premiérů Zdeňka Doležela, postavit pomník. Dal jim totiž skvělý návod k použití: od nynějška si stačí říkat o úplatek nevinnými větami: "Pět na stolev českých"nebo "Polovina pěti na stole v českých" nebo "Dvakrát pět na stole v českých" a každému případnému soudu musí být jasné, že jde o tak zvaný "slang", kterým jste říkali něco úplně jiného....A pak se ombutsman Motejl v sobotních novinách rozhořčuje nad nevážností soudů a soudců!

Několi čtenářů glos se mne zeptalo na můj názor na spolusponzorování nového filmu Filipa Renče státními Českými drahami, kterýžto sponzoting mu měl dohodit premiérův kamarád Dalík. Můj názor je jednoznačný: žádný podnik se státní účastí by neměl mít možnost sponzoringu, neboť se touto možností vytváří další nemalý korupční prostor . A jediným logickým a účinným nástrojem proti korupci nejsou "protikorupční linky" či speciální vyšetřovací oddíly, ale umenšení a likvidace co největšího počtu právě takových korupčních prostorů.

Za ministra vnitra Stanislava Grosse se nakupovaly podivně drahé vrtulníky ( ne, aby Vás hned napadlo, že provizi za nevýhodnou smlouvu shrábnul strejda Vik!) a na ministrestvu školství zase zjišťují, že připojení škol k internetu se jaksi podivuhodně prodražuje o desítky milionů korun. Obojí bude vyšetřováno. Obojí - vsaďte se - vyšumí do ztracena.....
Podle průzkumu veřejného mínění, který zadaly Lidové noviny, považuje Václava Klause skoro dvakrát více lidí za lepšího prezidenta než byl Václav Havel. Redaktor LN Martin Weiss pokládá tento výsledek za ironický a má k němu svůj závěr: "Klaus stavěl na Havlových základech . A popularita není všechno." Nabízím též jeden: " Václav Klaus je prostě podle mínění lidí lepší prezident, než byl Václav Havel, ač popularita není všechno."
Jak prosté, milý Watsone.