ÚTERNÍ GLOSY 22.01.2008

Miroslava Macka
Tak už to holt v životě chodí... Jiří Dienstbier byl sice nejprve velkým komunistou, pak disidentem a nyní by mu vůbec nevadilo, kdyby jej komunisté ve třetím kole prezidentských voleb učinili svým kandidátem. Vysvětlení je prosté: nikdy v podstatě tím komunistou být nepřestal.

A tak už to holt v životě chodí: ústa plná volného trhu a konkurence, ale pokud jde o vlastní koryta, pak socialisté až na půdu: finská Nokia chce uzavřít - jistě ne z rozmaru - svůj závod v Německu a už je tu "odborářské" prohlášení některých politiků o bojkotu této značky....a to je přece voda na volební mlýn poháněný hloupými voliči...

A obdobné chování lze vidět u některých rakouských, německých a dalších západoevropských politiků v případě cigaret: vytvářejí tlak na Českou republiku, aby zvedla spotřební daň z tabáku na jejich úroveň, neboť jinak zkrachuje pár jejich trafikantů.... a být znovuzvolen je přece důležitější, než svobodná daňová politika suverenního státu..,,No, teď jsem to přehnal: o suverenitě v rámci EU se moc mluvit nedá, jak vidno.....

Zamyslete se nad způsobem psaní, který v křišťálové podobě předvedl ve včerejší MF Dnes Jan Vaca v článku "Rek, další spis StB na Klause":
"Ten svazek se skutečně nezachoval. Byl skartován společně s dalšími dokumenty", uvedla jedna z pracovnic archivu ministerstva vnitra.
Nabízí se několik možností, proč komunistická tajná policie zničila v prosinci 1989 tisíce svazků včetně toho s krycím jménem Rek.
"StB se po změně režimu snažila zatajit své aktivní spolupracovníky, kteří se po převratu začali zapojovat do politiky," řekl obecně Pavel Žáček, šéf Ústavu pro studium toalitních režimů.
V případě Václava Klause je však na místě jiná varianta. Jeho si podle dochovaných záznamů vedla StB jako prověřovanou osobu.
Docela sviňárna, takovýto způsob řazení informací....