STŘEDEČNÍ GLOSY 2.01.2008

Miroslava Macka
A tak pro většinu z nás začíná dnes "naostro" rok 2008 a dá se předpokládat, že to bude rok, v němž o politická dramata nebude nouze. Osobně vidím ta největší jeviště dvě: souběh důsledků všech letošních zdražování a deregulací a jejich hbité použití až zneužití veškerou opozicí (včetně té vládní) a podzimní volby do krajů s následnými interpretacemi jejich výsledků a vyvolanými vnitrostranickými a vládními turbulencemi.
Takže rozhodně bude o čem a o kom psát!

Také jsem vyposlechl prezidentův novoroční projev a mám k němu jednu jedinou výtku: byl to absolutně jiný žánr, než bych zvolil já. Dal bych totiž před společensko - politickou směskou (už žánrově nutně nevyváženou) přednost prosté novoroční zdravici, plné energie a životného optimismu. Obojího nám totiž bude v té záplavě kritiky, negativismu, bulvární špíny, politických podpásovek a demagogických výkřiků, která se na nás zákonitě celý rok povalí, zatraceně zapotřebí.

Zítra poprvé vyjde v týdeníku Reflex v pravidelné rubrice "Návrat do kuchyně" můj text o dobrém jídle, pití, stolování a životním stylu vůbec a další mé o texty na stejné téma by se pak měly na stejném místě objevovat týden co týden. Samozřejmě, že velmi stojím jak o Vaši chválu a kritiku, tak hlavně o Vaše náměty. Předem díky!

Náhodou jsem během svátků zabrousil do knihy veršů a epigramů básníka Otokara Fischera a nalezl v ní takové skvosty, jakým je kupříkladu epigram na československou vládní politiku roku 1923 (moc se toho od té doby nezměnilo, spíše nic) viděnou prostřednictvím státního znaku:

Když stávkou vázne doprava
pohledem mrkni do prava.
Když v Anglicku je obleva,
ocasem mrskni doleva.
Svůj pravý charakter vždy jev
co pravolevopravolev.