ÚTERNÍ GLOSY 18.12.2007

Miroslava Macka
Už drahnou dobu se mi zdají všechny zprávy jakési polovičaté, neúplné. Vždyť vezměte třeba jednu z posledních: státní zastupitelství prohlásilo, že policie neměla co zahajovat vyšetřování vicepremiéra Bursíka, neboť k tomu nebyl žádný důvod. A dál už nic...úplně chybí informace o tom, co se stalo s těmi neschopnými policisty, jak byli za svoji mizernou práci potrestáni....

Čtenář glos S. C. mi napsal dlouhý mail, ze kterého část uvádím:
Čtu skoro vše o prezidentské volbě a zmocňuje se mě pocit, že se klidně může stát, že bude zvolen někdo jiný než V.Klaus. Osobně bych byl zklamán a naštván, co by se pak stalo v ODS je otázkou. Co mě ale vytáčí už teď, je ta vlna nenávisti vůči našemu prezidentovi v diskusi prakticky za
každým článkem na netu. Průzkumy dlouhodobě tvrdí, že V.Klause kladně hodnotí až 68% respondentů a na Hradě by jej i nadále chtěla většina
populace.
Přitom je zajímavé, že Klausovi příznivci nejsou příliš slyšet, naopak kritici jsou tak hlasití, že by se zdálo, že Klause nechce skoro nikdo. Dnes jsem se do jedné diskuse za článkem o prezidentské volbě zapojil. Nechtěl jsem polemizovat s kdejakým hlupákem bez vychování i respektu k prezidentskému úřadu, ať už je na Hradě kdokoliv, jsem ale přesvědčen, že je třeba nějak reagovat na to, že se kolem rozjíždí obrovská mediální masáž veřejnosti v americkém stylu, vykreslující Švejnara v růžových barvách a informující nás přesně a pouze o tom z jeho minulosti, co musí veřejnost přijmout pozitivně. Současně není přiliš vidět aktivita prezidentových příznivců, ze stran tedy nyní jen ODS.

Čtenář glos J. K. mi ovšem zase zaslal mail, který poslal televizní radě:
V pořadu ČT dne 15.12.2007 ve 21.25 na programu ČT 2, nazvaném Elsa 2007, jsem s hrůzou sledoval, kam až je Česká filmová a televizní akademie , potažmo Česká televize ve ve své nenávisti zajít a zneužít na první pohled neutrálního pořadu ke svým politickým cílům.
Načasování před prezidentskou volbou nebylo jistě náhodné,ostatně moderátor pořadu to ani neskrýval.
P.Matonoha vychrlil v dlouhém monologu vodopád bahna a sprostých urážek na hlavu našeho státu, prezidenta České republiky.
Toto skandální jednání mne, jako občana České republiky, který nejen řádně platí daně, ale je ještě zákonem donucen pravidelně měsíčně platit na t.zv. "veřejnoprávní televizi" nemalý poplatek, velmi pobuřuje a uráží.
Požaduji proto od Rady české televize okamžitou nápravu.
Zároveň žádám Radu české televize o sdělení, jaká opatření učinila, aby veřejnoprávní televize, která má ze zákona poskytovat pravdivé a nezaujaté informace, nemohla být takto neustále zneužívána. I když se tentokrát zmiňuji o tomto jediném případu, (bezvýsledně jsem to již činil vícekrát), znovu zdůrazňuji slovo neustále a prosím, abyste se mě nesnažili ošálit t.zv.nezávislými audity, které "jednoznačně prokazují vyváženost vysílání ČT". Vyrabějí je totiž lidé podobní p. Matonohovi za tučné odměny, které pochází opět z našich peněz. Sprosté urážky řádně zvolené hlavy suverénního státu nelze totiž vyvážit ničím.
Chce-li filmová a televizní akademie, příp. p.Matonoha osobně, dělat předvolební prezidentskou kampaň, nechť tak činí za svoje peníze, nikoli za moje.

Čtenář glos T. J. mi zase napsal:
Nevím, jestli jste sledoval nedělní diskusi na Primě s prezidentským kandidátem Švejnarem.
Mne ale kromě jeho základních neznalostí z českého dějepisu a zeměpisu nejvíc překvapila jeho odpověď na dotaz, zdali ví, co je napsáno na české prezidentské standartě.
Při jeho záporné odpovědi jsem se neudržel a křičel sprostá slova.

Pokud jste tak dosud neučinili a neobjednali sobě nebo svým milým u příležitosti Vánoc knížku "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka", učiňte tak na adrese m.vitovcova@volny.cz a knížka Vám doputuje dobírkou až domů.
Tady je drobná ukázka, snad Vás potěší:

Robert Browning

Noční schůzka

Šeď moře, temné země pruh
a srpek luny zářící
a poplašených vlnek cval,
jak spánek jsem jim zpřetrhal,
když v zátočině s pramicí
jsem tiše přídí proťal vzduch.

Pak v teplém písku břehu jít,
tři pole přejít ke statku
a zaťukání, vrznutí,
škrt sirky, modré vzplanutí
a radostný hlas ve zmatku,
než srdce spolu mohou bít.