PONDĚLNÍ GLOSY 17.12.2007

Miroslava Macka
Kandidát na prezidenta Jan Švejnar má nevzácný dar mnoha slovy neříct mimo pár omletých frází v podstatě nic. V sobotní MF Dnes odpověděl na otázku "Jak vnímáte globální oteplování?" následovně: "To je velice důležitá tematika. Ve světě se jí věnuje čím dál tím větší pozornost. Většina vlád světa, všechny větší mezinárodní organizace se jí zabývají a myslím, že i my ji musíme aktivně zakomponovat do naší zahraniční politiky. Pokud budu zvolen, budu se této tématice věnovat."
To ovšem současný prezident Klaus dělá už dávno, chce se mi dodat...

Vymahači dluhů nabízejí lékařům a nemocnicím své služby, neboť tuší, že se najde dost naivků, kteří naletí výzvám k neplacení poplatků ve zdravotnictví.
Jak ovšem říká právník Jakub Uher: Ta výzva je nesmysl. To je, jako kdyby nabádali: Neplaťte daně! Neplatič bude v potížích. A kde pak bude David Rath?

Velmi zajímavý rozhovor o Rusku poskytla časopisu Respekt francouzská historička Héléne Carrére d´Encausseová. Stojí skutečně za přečtení, a to až do poslední věty, která zní: "Každopádně nejsem prorok, ale v jejich i našem zájmu jim přeji ekonomickou stabilitu a rozvoj. Hladový totiž vždy hledá chybu někde jinde než u sebe anebo začně pošilhávat po cizích zahrádkách."

A ve stejném časopise vyšel i vynikající článek učitele Vojtěcha Varyše "Nestávkuji!" a v něm tento skvostný text: Dokud existuje ministerstvo školství, dokud existují tuny administrativních a byrokratických předpisů, dokud existují ministerské doložky k učebnicím, dokud existují osnovy (ať už se jmenují osnovy nebo rámcově vzdělávací programy), dokud existuje představa, že nějaké "učivo" je třeba "probrat", dokud se běžně užívají spojení slov jako "klíčové kompetence", dokud existuje školní inspekce, dokud se bude od učitelů požadovat formální kvalifikace bez ohledu na to, jaké je jejich skutečné vzdělání, dokud začíná většina škol ráno v osm, dokud se na většině škol bude řešit především přezouvání, docházka a kázeňské potíže žáků, tak jsou peníze až druhořadým problémem.

Čtenář glos J. P. mne dvakrát správně upozornil:
Mám následující připomínky: Prokurátorka Brožová Miladu Horákovou neodsoudila. Při vaší inteligenci a vzdělání byste měl vědět, že odsuzuje soudní tribunál. Prokurátor pouze vznáší obžalobu a navrhuje trest. Je zajímavé, že kdekdo poukazuje na prokurátorku, o soudcích se vůbec nemluví.

Pokud jste to v pátek a během víkendu nestihli, klikněte si dnes dole na odkaz na můj blog na idnes a přečtěte si můj nový text "O vzducholodi, vánočních dárcích a ještě něčem jiném" a nebo něco z textů starších....