STŘEDEČNÍ GLOSY 12.12.2007

Miroslava Macka
Tohleto nemá vláda exministrovi obrany Karlu Kühnlovi a hlavně poradcům a lobbystům za ním a kolem něho dělat! Téměř za mlčení zblblé veřejnosti objednají pro naši středoevropskou vesničku zvanou Česko celé dvě stovky unikátních obrněných transportérů za bratru dvacet miliard korun (armáda jich původně chtěla celé čtyří stovky!!), což znamená pěkných pár set milionů na provizích, ba dokonce už po volbách, v nichž se Kühnlova Unie svobody ani do poslanecké sněmovny nedostala, ministr už mezi dveřmi ten kontrakt podepsal, a teď tohle! Co kdyby se výrobce naštval a prozradil, kdo co dostal?
Ale to snad přece jen nehrozí, vždyť se šušká, že se objednají transportéry nové, méně sice a u jiné, švýcarské firmy, ovšem patřící úplně stejným majitelům, kteří dodávali a nedodali transportéry nyní: a nějaká ta provize třeba nakonec kápne na tu "správnou" stranu...
Ale asi jsem příliš podezřívavý: máme moudrou vládu a tak vypíše transparentní výběrové řízení na těch 20 - 25 transportérů, co po nás chce NATO a ještě je specifikuje tak, aby mohly hlavně sloužit doma při různých těch povodních....ne, blbnu, tak to určitě, určiťánsky nebude....

Obhájci komunistické prokurátorky Brožové, která odsoudila Miladu Horákovou, ji hájí mj. tím, že byla tehdy mladá a nevěděla, jakému režimu slouží...úplně jsem se rozplakal...!

Čtenář glos P. J. mi napsal:
Ivan Hoffmann to se svou absolutizací potvrzenosti teorie o globálním oteplování opravdu přehnal. Hlásit se k vyznavačům globálního oteplování je přece "in" a každý, kdo to zpochybňuje, je bezohledný ignorant.
Dobrá, nechť jsem tedy za bezohledného ignoranta a ač nemám patřičného vzdělání, vznáším pouze tento zdvořilý dotaz, bude-li někdo schopen mi na něj odpovědět a přesvědčit mne nějakým vědeckým důkazem : Jak dlouho sledujeme (lidstvo tedy) změny teploty na zeměkouli v porovnání se stářím planety
a s čím tyto změny porovnáváme?
Je přece všeobecně přijímanou teorií, že zeměkoule od dob svého stvoření neustále chladne. Stejně přijímanou teorií je i to, že se na Zemi střídají doby ledové s dobami meziledovými. Dokáže dát někdo ruku do ohně za to, že emise skleníkových plynů, které dnes chrlíme do ovzduší díky naší lidské chamtivé činnosti, je nějak dramaticky vyšší, než tomu bylo v dobách zemské vulkanické puberty? Vždyť sakra, jak dlouho měříme nějak systematicky klimatické
teploty? 300 let? A jak je stará naše Země? 7 miliard let?
Mám pocit, že kdyby si někdo troufnul rozvíjet teorie o směřování světového fotbalu v celé jeho staleté historii na základě shlédnutí jediného zápasu, asi by moc neuspěl. Teorie globálního oteplování má k dispozici řekněme podobný časový úsek pro srovnání, přesto se z ní stalo světově přijímané zaklínadlo, axiom, o němž se ve "slušné" společnosti nediskutuje.
A nebyl by to právě Václav Klaus, kdyby nepoložil světu právě tuto triviální otázku a nepožádal jej o nic většího, než aby se svět pouze ráčil zamyslet, zda má opravdu dost a ověřených informací pro takové absolutní přesvědčení a zda se nemůže jednat jen o souhrn náhodných anomálií bez dlouhodobého či trvalého účinku. Namísto seriózního zamyšlení jej kněží nového božstva proklínají a prezentují Klausovo kacířství jako další projev jeho arogance. Jsou vskutku blahoslavení.
A bohužel jeden lidský život je příliš krátký na to, aby se dalo potvrdit či vyvrátit, kdo měl vlastně pravdu. A jelikož tolerance, střízlivost a respekt k jinému názoru nejsou právě v kurzu a daleko lépe se prodává "akční" postoj progresivní uvědomělé či účelové zabedněnosti nebo vyčuranosti, vítězí kšeft s lidskou bázní, naivitou a neinformovaností a s obecnou nechutí či neschopností používat vlastní hlavu nad seriózní, ať už vědeckou či jen laickou, debatou o problému.

Vánoce se kalupem blíží a pokud ještě nemáte všechny dárky pohromadě, můžete si na adrese m.vitovcova@volny.cz objednat na dobírku až do domu knížku "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka". Pár desítek kousků je ještě na skladě.