PÁTEČNÍ GLOSY 23.11.2007

Miroslava Macka
Všimněte si: ve Vyškově začalo pracovat vojenské zařízení, podléhající přímo velení NATO, a to bez jakéhokoliv zájmu veřejnosti, zato americký radar (USA jsou přitom nepominutelným členem této organizace) na našem území vybuzuje vášně až hysterické...Cui bono?

Ministr zemědělství Gandalovič uvažuje o tom, že zprivatizuje (alespoň částečně) státní lesy. Opozice kříčí až řve, že "sahá na poslední národní bohatství".
Možná by stálo za to, aby se podívala, jak hospodařili soukromí vlastníci s lesy v minulosti, na džungli výběrových řízení na těžaře ve státních lesích a na to, jak "vyprodané" průmyslové státní bohatství šlape.

Redaktoři Hospodářských novin Jindřich Šídlo a Jan Černý dnes ve výše zmíněném listu spekulují o tom, že politikové ODS přemýšlejí, jak dlouho se s předsedou Topolánkem ještě udrží v čele.
Spekulací ovšem netřeba, na to stačí stará politologická poučka: Jediné rozumné změny v politické straně lze učinit po prohraných volbách.
A tak, pokud nedojde k nějakému vnějšímu průšvihu, dojde ke změně v čele ODS po krajských volbách na podzim příštího roku. Minulého skvělého výsledku totiž ODS dosáhnout v podstatě nemůže a i nepatrně horší volební výsledek může znamenat nepoměrně dramatické snížení počtu hejtmanů. Kdo bude v tu chvíli nejlépe připraven a první provede interpretaci volebního výsledku, stane se po Topolánkovi předsedou ODS.


Graficky a typograficky příšerná brožura "Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008", kterou vydalo Ministerstvo zdravotnictví a kterou jsem dnes nalezl v deníku MFDnes, nabízí zajímavé čtení (zvláště pro hodně staré pacienty). Zde ukázka:
1. Lékař předepíše lék B nebo C. Pojištěnci (=pacientovi) se do limitu započítá doplatek, který skutečně zaplatí, tedy 50 korun.
2. Lékař předepíše lék A. Pojištěnci se započítá do limitu doplatek pouze ve výši 50 korun, přestože reálně zaplatí doplatek 100 korun. Lék totiž není nejlevnější variantou na trhu (na tu se doplácí jen 50 korun) a lékař nevyznačil na receptu, že na něm trvá. Pacient však může v lékárně od lékárníka
dostat levnější variantu - tedy lék B nebo C, doplatí pouze padesát korun, které se mu celé započítají do limitu.
3. Lékař předepíše lék D. Pojištěnec doplatí 200 korun a tento doplatek se mu plně započítá do limitu, protože neexistuje levnější alternativa se stejnou účinnou látkou a stejnou cestou podání.
4. Lékař předepíše lék E. Pojištěnec nebude doplácet nic a tedy ani nemůže dojít k žádnému započtení do limitu.
Konec citace. Kapišto?


Kliknete-li si dnes dole na odkaz na můj blog na idnes, můžete si přečíst můj zcela nový text "O vanilkových rohlíčcích, nudlové polévce a hlavně o lásce" a samozřejmě také spoustu staršího čtiva.
Hezký den přeju, mm