STŘEDEČNÍ GLOSY 21.11.2007

Miroslava Macka
Je zajímavé, že se doposud nikde neobjevila následující úvaha: Je v bytostném zájmu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, aby byl Václav Klaus zvolen opětovně prezidentem republiky. Paroubkova ctižádostivost je totiž vysoká, převysoká , funkce prezidenta metou nejvyšší, navíc mnohem více v závětří a pro politický život mnohem méně nebezpečná, než zrádná funkce předsedy politické strany, jehož klidně navždy smetou jedny prohrané volby.
Jiří Paroubek sice tvrdí, že si sebe sama dovede představit v roli prezidenta tak za nějakých deset, patnáct let, ale jsem přesvědčen, že ideálním se mu jeví (opět vzhledem k nejistotě předsednictví ČSSD) spíše termín následující po tom únorovém.
U Václava Klause pak má jistotu, že za pět let potřetí kandidovat nebude, u každého jiného kandidáta pak spíše jistotu, že kandidovat bude - a vytěsňovat kandidáta, kterého kdysi sám akceptoval a prosazoval, by bylo více než problematické.
Zvolení Václava Klause mu pak politicky neublíží: jednak slovně dokáže sebevětší prohru "prodávat" málem jako vítězství, jednak vnitrostranicky může svést Klausovo znovuzvolení na komunisty, ba ještě výhodněji na neposlušného Škromacha a spol.

Některým věcem už přestávám rozumět: ministerský předseda se vrací z oficiální návštěvy Bulharska a jeho speciál si "odskočí" do Innsbrucku. Což nás, daňové poplatníky, stojí cca 150.000.-Kč.
Vysvětlení se nám nabízejí dvě: 1. Nezbytně musel navštívít v Rakousku úřadujícího pražského exprimátora Jana Koukala. 2. Přiletěl si zalyžovat. Dodávám třetí možné vysvětlení: platí oboje.
Všechna tři vysvětlení mi pak připadají ekonomicky nesmyslná. Dalšího vysvětlení se nám, blbcům daňovým poplatníkům, nedostane: z bezpečnostních důvodů se o cestách premiéra přece nemluví a navíc : Co je nám potom, že?

Vánoce se kalupem blíží a pokud ještě nemáte všechny dárky pohromadě, můžete si na adrese m.vitovcova@volny.cz objednat na dobírku až do domu knížku "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka". Pár desítek kousků je ještě na skladě.