PÁTEČNÍ GLOSY 16.11.2007

Miroslava Macka
No, to je ale překvapení! Zdražení cigaret nepřineslo zřetelný pokles jejich spotřeby, ale přechod kuřáků na levnější (a více nezdravější) značky. Takže pokud se nám v budoucnosti budou snažit odpovědní činitelé opět namluvit tento ušlechtilý důvod zdražování cigaret, všichni už budeme vědět, že jim jde hlavně o další daňový balík peněz k přerozdělování.

Čtenář glos ( podepsal se plným jménem) mi napsal:
Píšete o neprůhlednosti hospodaření na státních úřadech a neprůhledné zakázce, kterou zadalo ministerstvo financí. Jako zaměstnanec tohoto úřadu jsem na základě vlastních zkušeností už dávno nadobro ztratil iluze, že by se tento současný stav mohl nějak zásadně a plošně změnit. Na jednu stranu je nutné pro jeden blok a jednu obyčejnou tužku oběhat pět kanceláří, na straně druhé se nakupují laptopy, kopírky, židle, skříně za prokazetelně několikanásobky tržních cen, neexistují zde účetní procesy, které by umožňovaly zaměstnancům kupovat si letenky na u nízkonákladových společností, apod... Vsadil bych se, že jsou to právě tyto "drobné" položky, které pak v úhrnu dělají ony děsivé díry ve státním rozpočtu a tahají zbytečně peníze z našich kapes.
A veřejná kontrola nikde žádná...

Respektované zdroje mne upozornily, že mezizastávka vládního speciállu pro ministra Římana v Ostravě nestála 200.000 korun (což by byla suma včetně pokuty, kterou vládní speciál nedostává), ale 60.000.- Kč. Ulevilo se mi nepříliš....

Středočeský hejtman a místopředseda ODS Petr Bendl by se jako obchodník určitě neuživil. Tady je jeho odpověď na otázku Milana Šímy z rozhovoru v časopisu Respekt, která se týkala toho, že Petr Bendl nemíní jezdit po předvolebních mítincích svým Porsche, neboť jej hodlá prodat. "Proč? Nedělá vám dobrou image jako konzervativnímu politikovi?": "To asi ne, ale má nějaké poruchy a náhradní díly na ně nejsou zrovna nejlevnější."

Čtenář glos P. S. mi pak napsal:
Dokonalého "kozla zahradníkem" předvedl pražský magistrát, který rozjíždí kampaň proti zadlužování (tedy přesněji vánočnímu zadlužování).
Ještě větší úsměv na mé tváři však vyloudil dovětek: "Kampaň zaměřená na pražské občany je i zahájením celorepublikovému projektu na finanční gramotnost (jak se lépe rozhodovat v otázce osobních financí), který nemá v České republice obdoby."
Takže i vláda nás bude učit, jak efektivně nakládat s penězi. To vskutku nemá obdoby.

Vánoce se kalupem blíží a pokud ještě nemáte všechny dárky pohromadě, můžete si na adrese m.vitovcova@volny.cz objednat na dobírku až do domu knížku "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka". Pár desítek kousků je ještě na skladě.