STŘEDEČNÍ GLOSY 7.11.2007

Miroslava Macka
Velmi užitečná vlastnost živočichů v přírodě je ta, že vše cizí pokládají za nebezpečné, než se důkladně přesvědčí o opaku. Spousta lidí jako by tuto vlastnost už nadobro ztratila, ba to cizí, neznámé, pokládají dokonce za něco mimořádně zajímavého, žádoucího, předem skvělého. A pak se nestačí divit.
Vždyť si jen vzpomeňte na ve své době "nejprospěšnějšího českého politika" Václava Fischera, který byl dokonce "nejprospěšnějším" už v době, kdy ještě ani nedosedl na senátorskou židli.
Stačila jen patřičná reklama jeho cestovky, zdánlivě úspěšné podnikání a planá kritika nešvarů bez sebenepatrnějších návrhů řešení. A občany vůbec nezajímala Fischerova minulost, Fischerova osobnost, stačilo kouzelné slovní spojení "zbohatl v Německu", nikdo se nezajímal jak, nikdo se nazajímal o jeho "rodinou a osobní anamnézu", která je v medicině zcela nezbytná, ale v politice se jaksi nenosí....
A teď se stejně náhle objevuje prezidentský kandidát Jan Švejnar a opět stačí "udělal akademickou kariéru v USA". A zase: úplně chybí jeho rodinná a osobní anamnéza!
Prý emigroval s rodiči na velikonoce 1970. Opravdu? Nebyly už tehdy zcela uzavřené hranice? Jakým emigrantským osudem prošli? Čím byli jeho rodiče? Jaké jsou jeho politické a podnikatelské vazby ve Spojených státech? Jaké jsou jeho skutečné vztahy s podnikatelskými strukturami zpoza ČSOB? Jaké jsou jeho názory na desítky a desítky věcí, které vytvářejí a ukazují jeho profil, jeho osobnost? Znáte je? Já tedy ne.
A tak do té doby, než se tyto informace dozvím a ověřím si je, bude pro mne Jan Švejnar nebezpečím. Neboť nebudu pranic vědět, co je zač a jak by se zachoval jako vůdce stáda v době krize. Což o Václavu Klausovi dobře vím.

Jaké to nepřekvapení! Jiřímu Čunkovi dal miliony v pytlíčku, aby je rozvezl do tří bank na Moravě, strýček Vik. Pardon, rodiče a bratranec. A je to, lidovci jsou spokojeni. A že to Čunek prostě neřekl už před týdny? Ne, abyste měli podezření, že to s nimi nejprve musel domluvit, aby novinářům neblekotali nesmysly jako Grossův strýček a nemusel se objevit podivný novinář Rod. Kdepak! Čunek prostě jen nechtěl svoje příbuzné skandalizovat!

Jestlipak víte, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má 2067 zaměstnanců, rozpočet 2 miliardy korun a z toho jen na platy 800 milionů? Vznikl za socanů v roce 2002, kdy se nevědělo, co s úředníky z rušených okresních úřadů a od té doby zbytečně tahá nemalé peníze z našich kapes. A řešení? Zrušit bez náhrady a jeho majetek ve výši 22 miliard (!!) rozprodat v dražbě.