ČTVRTEČNÍ GLOSY 25.10.2007

Miroslava Macka
Další nemalý korupční prostor vytvořili včera poslanci. Řidiči si budou moci "umazat" až tři udělené body, pokud ovšem absolvují "školení bezpečné jízdy", které budou provozovat speciální firmy, jež získají speciální povolení od úřadů. Školení se pak má zaměřit hlavně na vzdělávání psychologie za volantem.
Ach, jo. Včera jsem jel z Prahy do Zábřeha (něco přes 200 km) tři a půl hodiny: středověké silnice přecpané přetíženými náklaďáky, svátečními řidiči jedoucími zvláště v kopcích, kde se nedá předjíždět, třicítkou, spousta uzavírek, kde se odpoledne nepracovalo, omezení rychlosti na nesmyslných úsecích, spousta výmolů, vyježděných kolejí a rozpadajících se krajnic...a když pak tam, kde nikoho neohrožuji, sešlápnu plyn a pojedu o dvacet kilometrů rychleji a policisté mne změří, neboť většinou měří na přehledných, ničím nebezpečných úsecích, pak absolvuji "psychologické školení, namísto, aby stát za mé vysokánské daně konečně postavil další kilometry mnohem bezpečnějších dálnic...

Eurokomisař Vladimír Špidla vytáhl do boje proti práci načerno, neboť "devastuje sociální statut jednotlivce" a tak nabídl svoji pomocnou (bolševickou) ruku: více kontroly, práci načerno klasifikovat jako trestný čin a zavést "optimální minimální mzdu."
A já, blbec, jsem si doposud myslel, že jediným řešením je natolik snížit daně a odvody, že se práce na černo v podstatě nevyplatí....

Čtenář glos M. K. mi zaslal následující komentář k jedné z mým minulých glos:
Vaše poznámka o tom, že vítězství Donalda Tuska by mohlo pomoci české ODS, naznačuje jen, jak moc jste ztratil důvěru v možnost, že by si česká ODS mohla pomoci sama.
Jsem mnohaletý zarytý pravičák, a přitom bych nad touhle vládou brečel. Konzervativní premiér, který vystupuje víceméně jako buran, to by se ještě dalo přežít - Churchill taky nebyl žádná fajnovka.
Ale daň ze "superhrubé mzdy", to je taková urážka voličstva, že pro to nemám slov.
Kdy konečně zruší daně z nemovitostí, typický případ X-tého zdanění? Nikdy.
Kdy konečně zruší úřady typu "Úřad pro hospodářskou úpravu lesů"? Nikdy.
Kdy dají možnost organizacím daňových poplatníků nahlížet do hospodaření ministerstev? Nikdy.
Co takhle pořádné daňové úlevy rodičům jako náhradu sociálních dávek na děti, aby se nepodporovali příživníci (a pětistovku nepovažuji za adekvátníúlevu)? Nikdy.
A z téhle neochoty a nekompetence je má vytáhnout Donald Tusk? Chudák, už teď má na krku značně zaostalé Polsko (a to mluvím z vlastní zkušenosti, venkov je tam místy opravdu jak z 19. století), teď ještě Topolánka?
Můj dodatek: tak příliš černě to zase nevidím, ale ty otázky zatraceně sedí....

Čtenář glos J.J. mi zaslal následující poznámku k jedné mé glose:
Přečetl jsem si vaši úterní glosu na Viditelném Mackovi a s překvapením v ní objevil zkomolený fragment písně Wabiho Daňka Stromy , kterou znám ze svého dětství, kdy jsem poslouchal mimo jiné i podobné "trempárny". Proto bych vás chtěl upozornit, že tato píseň byla vydána již v roce 1983 na Daňkově prvním albu Rosa na kolejích a rozhodně nemá se současným zeleným šílenstvím nic společného; v té době u nás bylo tak nanejvýš Hnutí Brontosaurus, jehož členové se obvykle místo přivazování k branám jaderných elektráren snažili spíše manuálně pomoci třeba při péči o les,
úklidu skládek nebo opravách památek.
Nehodnotím kvalitu textu, o daňkovinách si v současnosti myslím svoje (alespoň co se týče zmíněného alba Rosa na kolejích, později se v jeho tvorbě sem tam mihly i zajímavé věci a naopak tvorbu současnou neznám vůbec), ale používat tuto starou písničku jako demonstraci současné zelené umělecké zaslepenosti mi připadá poněkud nefér.
Můj dodatek: prostě nemám rád jakékoliv "katastrofické scénáře" typu "A co děti? Mají si kde hrát?" Mají.