ÚTERNÍ GLOSY 23.10.2007

Miroslava Macka
Myslím, že je nejvyšší čas začít "mašličkovat" daně, tedy určovat na co půjdou peníze od konkrétních lidí. Přečetl jsem si totiž, že se v Praze chystá demonstrace architektů, výtvarníků a herců za postavení Kaplického projektu Národní knihovny na Letné, jinak řečeno, za utracení více než tří miliard z našich kapes.
Osobně se domnívám, že lze postavit zcela funkční a esteticky zajímavou knihovnu za mnohem méně a ušetřené peníze bych osobně věnoval kupříkladu na opravu příšerně vyježděných kolejí na hlavních silničních tazích, neboť jde o moji osobní preferenci.
A jsem u toho: stávající výpočetní technika by dozajista umožnila, aby lidé, preferující Kaplického dílo, je ze svých daní také zaplatili a pak museli platit mýtné na silnicích, které bych já užíval zadarmo. Oni by zase mohli zadarmo navštěvovat Národní knihovnu, kdežto já bych musel zaplatit tučné vstupné.
Také zastánci olympiády v Praze by ji měli zaplatit ze svého, neboť my ostatní na ni ani nepáchneme a zbylá sportoviště také nebudeme využívat. Atd, atd.
Absurdní?
Ale přece mnohem absurdnější je současný stav!

Copak ideologové katastrofických ekologických scénářů, ti se mají! Když se jejich předpovězená katastrofa nekoná, přijdou s další a vesele se přiživují na lidském strachu dál.
Horší to mají umělci: zrovna dnes ráno jsem ve vysílání Radiožurnálu slyšel jakousi country melodii s tklivým textem "podle tajné zprávy kdesi u Semil, ještě kousek lesa zbyl" a "pročpak místo lesa moje děti nechtějí navštívit skládku smetí...".
Kdysi jsem kdesi četl, že filmovým režisérům budou v pekle pořád dokola pouštět jejich filmy. Proč tak činit jen s filmy a jen režisérům, nabádám je tam dole?

Výsledek voleb v Polsku by mohl nepřímo pomoci i ODS. Pokud totiž Donald Tusk splní alespoň část z toho, co před volbami sliboval a hlavně zavede rovnou daň a zamává s byrokracií (a politickou sílu na to má), výsledky této jeho politiky by pak značně sebraly Paroubkovi a jeho socialistům předvolební vítr z plachet.

Čtenář glos I. S. mi zaslal následující text:
Všichni diskutují zda ano či ne, zda na Letné či jinde. Mám obavu, že vše je zcela zbytečná debata. V době elektronizace snad může být depozitář v té nejzapadlejší vesnici a všichni budou mít k němu okamžitý přístup. Chápu, že je hezké listovat ve vzácném rukopisu, nebo povedené beletrii, ale nechápu, proč musíme mít veškerou literaturu včetně kde jakého braku uloženu v centru Prahy. Měl jsem za to, že vysoké školy jsou instituce, které využívají té nejmodernější techniky a ony zatím neustále tisknou další papírová skripta a studijní materiály. Pak se nedivím, že Klementinum praská ve švech. Já bych pochopil, kdyby si takovou stavbu a třeba i na Letné postavila nějaká firma jako svoji administrativní budovu za své. Mám však dojem, že se naše daně dají využít lépe.