PÁTEČNÍ GLOSY 19.10.2007

Miroslava Macka
Souhlasím s ČSSD, že současná vláda zásadní a velmi nezbytnou debatu o budoucí "energetické koncepci" "nekoná" ( jak by při svém složení také mohla...).
Jako by se ovšem ČSSD za osm let svého vládnutí chovala jinak!
A současné procitnutí ČSSD má pochopitelně zcela jiný důvod, než starost o budoucí blaho občanů: tímto tématem naleptat stávající koalici a co nejrychleji se zase dostat ke korytům - pak se na energetickou koncepci zase na léta zapomene, neboť nic neděsí politiky více, než zásadní a odpovědné rozhodnutí.

Krásný důkaz o tom, že ne vše nezvyklé je také originální a hlavně funkční, přinesly dnešní Lidovky: vytiskly dlouhý článek exprezidenta Václva Havla ke sporu o Národní knihovnu v nezvyklé úpravě sloupců, takže uprostřed článku vznikla silueta blobu či chobotnice, v níž je Havlova fotografie a úryvek textu.
Drobný nápad, spíše vtípek, drobná schvávolnost, ovšem zcela nepřehlédnutelná, informací (užitné hodnoty) zcela stejně, jen se text hůře čte...

A také mne napadlo, jak je pro Havla typické, že vždy píše "zásadní" články o věcech zcela a úplně nezásadních. Což takhle článek o Vaší představě energetické koncepce státu, pane exprezidente?

Bývalá bolševická prokurátkorka Brožová se u soudu prostřednictvím obhájce hájí tím, že v době procesu byla právní laik. To není špatný fígl: až nějaký lékař úmyslně způsobí smrt pacienta, nechť se také hájí tím, že je ještě mladý a laik.....

Čtenář glos L. K. mi zaslal následující text:
Možná trochu opožděně, ale přece jsem přemítal tak trochu nad Nobelovou cenou udělenou Al Gorovi a napadlo mě následující :
V komentáři jeho práce bylo v médiích uvedeno, že obecně se ví o jeho někdy zkreslené interpretaci některých poznatků, jindy o chybné interpretaci nebo o přehánění vlivu některých faktorů na životní prostředí.
Jak by asi bylo přijato udělení Nobelovy ceny za fyziku, kdyby se v komentáři říkalo, že některé matematické důkazy jeho teorie jsou chybně vypočítány, jiné chybně interpretovány, ale obecně se považuje jeho teorie za zajímavou a v souladu s názory společnosti ( tedy tendenční ) proto je považována za průlomovou a hodnou ocenění.
Napadá mě, kolik dnešních zelených, kteří v okolí šíří představu, že jsou nositelem současné nejdůležitější společenské myšlenky, by chodilo svého času v pionýrském/svazáckém a prosazovalo myšlenky komunismu nebo nacismu, katolicismu aj. a zapalovalo hranice s vadnou literaturou nebo rovnou s tvůrci takové literatury.

Čtenář glos S. Č. pak text:
Kolem diskutované Národní knihovny mě včera v MFDnes zarazila podle mého ne příliš zmiňovaná informace:
Ministerstvo kultury na soutěž věnovalo 28 mil. Kč, z toho bylo 27 mil. utraceno. Na přípravu dokumentace k soutěži šly nějaké drobné miliony, 16,7 mil. byly odměny pro vítěze a členy poroty (?) a nějakých 9 mil. byly režijní náklady (pronájem sálu k prezentaci a letenky).
Při stavu státních financí a s dnešním vědomím, že se to nejspíš stejně nebude stavět, jde o mimořádně velkorysou státní podporu kultury. A jelikož
jde i o mé daně a nejspíš i o zcela standardní postup, rád bych někde viděl publikováno, kdo všechno byl v porotě, kolik který z porotců dostal a jaké
byly odměny pro vítěze soutěže (rozumím tomu tak, že odměněn byl nejen p. Kaplický ale i někteří "neúspěšní" účastníci - kteří?), kdo dostal
proplaceny které letenky příp. kdo inkasoval a kolik za ten pronájem. Možná naivně také předpokládám, že přinejmenším někteří členové poroty mají mít hodnocení soutěžních projektů na veřejné stavby v popisu práce (pokud to nedělali po večerech doma) a tedy za to snad nedostali odměnu.