ČTVRTEČNÍ GLOSY 11.10.2007

Miroslava Macka
Většina pražských zastupitelů za ODS chce, aby Kaplického stavba Národní knihovny nestála na exponovaném místě na Letné, ale na jiném místě. A mají sílu to prosadi. I započne opět mediální masáž - už v dnešních Lidovkách Martin Zvěřina neobjektivně píše: "K čemu je Pražanovi taková Národní knihovna, řekli si v klubu pražští zastupitelé ODS. A spolu s majorem Terazkym se rozhodli proti "zbytečné" budově zasáhnout."
Architekt Kaplický na to zareagoval: "Z kultury se stala politika. je to smutek."
Osobně si nedovedu představit, že by veřejný výdaj více než dvě miliardy korun nebyl politikum. A na rozdíl od novinářů a umělců mají pražští zastupitelé k takovému rozhodnutí mandát. A také odpovědnost.

Media dnes také informují o tom, že bývalý "nelegál" v Bělorusku, příslušník Vojenského zpravodajství Roman Liener žaluje český stát, že mu po jeho stažení z Běloruska nezajistil náležitou bezpečnost.
Mě by zase mnohem více zajímalo, proč jsou moje nekřesťanské daně utráceny za "nelegály" v Bělorusku a jaké vojenské nebezpečí můžeme od tohoto státu očekávat.

Zdá se, že výrok slavného amerického manažera z automobilového průmyslu Lee Iacoccy značně lapidárně vysvětluje stav (nejen) české politiky: "Moje politika byla vždy demokratická až do momentu, kdy bylo zapotřebí přijmout rozhodnutí."

Čtenář glos M. H. mi zaslal velice vážný text:
K panu Švejnarovi: nechápu, proč média, jinak k mnoha méně podstatným detailům pozorná, přecházejí zcela bez povšimnutí fakt, že pan Švejnar není jen nezávislý ekonom, ale také zcela závislý a mocný předseda dozorčí rady největší české banky ČSOB.
Ano, ano, té banky, která má dlouhodobě nedořešeny spory se státem v řádu mnoha miliard korun a vede s Českou republikou několik arbitráží, v nichž jednak nárokuje po České republice velké částky a naopak Česká republika v nich žádá velké částky po ČSOB.
Neumím si představit větší konflikt zájmů, než kandidaturu takto vysoko postavené osoby ČSOB na nejvyšší ústavní post v České republice, tedy de facto na nejvyšší exekutivní pozici u jeho stávající právní protistrany!

Čtenář glos M. Z. mi po ránu poslal tento bohužel realistický žalozpěv:
Tak se po ránu musím opět a zase rozčílit. Někdo navrchu dostal dojem, že situaci na silnicích vyřeší překopáním zákonů a vyhlášek. Jako kdyby
nevěděl, že v celé situaci akorát způsobí ještě větší zmatek a chaos. Lidé, kteří jsou přesvědčeni, že to vyřeší od stolu snad létají letadlem. Jinak si to totiž nedokáži vysvětlit.
Celá záležitost má jeden jasný, ale neřešitelný problém. Autoritu osob, které nás všechny na silnicích vlastně jenom buzerují. Ta spousta dvojic či trojic, které jsou občas na silnicích vidět je všechno možné. Někde zahlédnete dvojku stréců, kolty proklatě nízko, zlomené "elpíčko" do týla, jinde dva
omšelé týpky, kterým chybí už jen ta čepice na zemi na drobné. Tu stojí padesát metrů před koncem obce a měří rychlost na rovném, přehledném
výjezdu. Případně stojí v pláštěnkách v dešti na silnici, po které jezdí jenom místní, tady bydlící, protože cesta je dále kvůli opravě uzavřena a
vůbec jim nevadí, že během dopoledne zkontrolují 4x za sebou jednoho a téhož člověka. Těch variant je nepřeberné množství, jenom málokdy potkám
lidi s fazonou a nadhledem.
Po nikom nechci, aby byl benevolentní k mým, naštěstí nečetným, prohřeškům. Jenom cítím potřebu, aby člověk, který s Vámi projedná přestupek na silnici trochu vypadal, jednal korektně a hlavně, aby byl na správném místě a v pravý čas. Toto rozhodně žádná vyhláška nebo zákon nevyřeší. Pokud to u policie nepochopí, tak budou u silnic postávat zhusta skupinky ozbrojených individuí, která budou akorát králíkům pro legraci.