Jubilejní 60. Gorolski Święto

Jablunkov 3. až 5. 8. 2007, Tisková zpráva
Jubilejní 60. Gorolski Święto
Mezinárodní folklorní setkání
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne
The International Folklore Meetings
3. 8. - 4. 8. - 5. 8. 2007
Jablunkov
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Ve dnech od 3. do 5 srpna 2007 se v Jablunkově uskutečnil jubilejní 60. ročník Mezinárodních folklorních setkání GOROLSKI ŚWIĘTO, jehož hlavním pořadatelem byl Polský kulturně-osvětový svaz v ČR - Místní skupina Jablunkov. Spolupořadatelem bylo Město Jablunkov a Hlavní výbor Polského kulturně-osvětového svazu v ČR. Záštitu nad festivalem letos převzali Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pan Bogdan Borusewicz , předseda Senátu Parlamentu ČR pan Přemysl Sobotka a předseda vlády ČR pan Mirek Topolánek.
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Generálním partnerem letošního Gorolskigo Święta byly společnosti Moravia Steel, a.s. a Třinecké železárny, a.s. Mezi největší sponzory se zařadili: Město Jablunkov, Moravskoslezský kraj, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" a Senát PR, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Folklorní sdružení ČR, Ministerstvo kultury ČR, ZG PZKO a firmy Asseco Czech Republic, Walmark, a.s. a Radegast, a.s.
Na festivalu se představilo přes 40 folklorních souborů (což představuje na 800 účinkujících) - především z České republiky. Jako hosté vystoupily soubory z Polska, ze Slovenska, ale také folklorní soubory a lidové hudby z Litvy, Chorvatska nebo USA. Zlatým hřebem slavností bylo vystoupení známého slovenského uměleckého souboru Lúčnica.
Díky krásnému počasí, skvělé gorolské kuchyni, výborné muzice a neopakovatelné atmosféře se letos v Jablunkově na Gorolskim Święcie bavilo více než 15 tisíc diváků. Přijeli k nám hosté z Čech, Polska, Slovenska, ale také z Irska, Velké Británie, Austrálie, Holandska, USA a z Hong-Kongu.
K nejvzácnějším oficiálním hostům patřil především pan premiér Mirek Topolánek, velvyslanec Polské republiky v ČR Jan Pastwa, konzul Anna Olszewska a generální konzul ČR v Polsku Jan Byrtus.
Páteční zahajovací program "Nie jyny z naszi dzichty" byl věnován originální a původní hudbě Beskyd, v rámci tohoto dne proběhla přehlídka lidových zpěváků, tradičních lidových kapel a hudebníků hrajících na archaické a unikátní hudební nástroje. Program zahájilo vystoupení známé cimbálové muziky Hradišťan a na závěr představil svůj program folklorní soubor Lipa z Bratislavy. Scénář pátečního dne připravil vedoucí Izby Regionalnej im. A.Sikory Leszek Richter, večerem provázeli Otmar Kantor a Chrystian Heczko.
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Lipa
Sobotní program byl zaměřen na soubory z našeho regionu, zejména dětské a mládežnické se svými obrázky ze života beskydských Gorolů. Na scéně amfiteátru se představily rovněž soubory ze Slovenska (Kapušančan), z Litwy (Wilia) nebo z USA (Clog America). Sobotní program vypracovali a následně uváděli Grzegorz Stopa a Radek Matuszny. Večer patřil kapele Psio Crew z Polska, která ve své hudbě mísí lidové melodie s rockem nebo ska. O dobrou zábavu až do pozdních hodin se poté postarala kapela Galax a DJ Bartnicki. Pro návštěvníky sobotního Gorolskigo Święta jsme rovněž jako novinku připravili speciální vlak, který vyjížděl ve 3.00 hodiny ráno z Jablunkova-Návsí a rozvezl všechny cestující až do Bohumína úplně ZDARMA!
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Malí gorole
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Wilia
Živou pozvánkou na nedělní program bylo dopolední roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících. Novinkou oproti minulým ročníkům byla společná ekumenická bohoslužba, která se konala od 10.30 hodin v jablunkovském kostele. Mši odsloužil biskup Ostravsko-opavské diecéze Václav Lobkowicz, jablunkovský farář Janusz Kiwak spolu s biskupem Slezské církve evangelické a.v. Stanislavem Piętakiem. Ve 13.00 hodin byl zahájen samostatný program na scéně v Městském lese. Po krátkých proslovech vzácných hostí měli všichni přítomní možnost zhlédnout pasování (křest) premiéra Mirka Topolánka na Gorola a předání vyznamenání Senátu ČR a Senátu Polské republiky těm, kteří se nejvíce zasloužili o rozvoj česko-polské spolupráce. V rámci propagace regionálních produktů jsme také prezentovali a oficiálně pokřtili logo budoucích certifikovaných lokálních produktů mezinárodního mikroregionu Górolsko Swoboda. Potom už se na pódiu amfiteátru střídaly naše i zahraniční soubory. Divákům se představily kromě zdejších souborů, působících v rámci PZKO (Polský kulturně-osvětový svaz) soubory písní a tanců z různých oblastí Čech, Moravy, Slovenska a Polska a díky spojení celé akce s Týdnem Beskydské Kultury v Polsku (cyklus folklórních přehlídek) i zajímavé soubory z celého světa. K nejatraktivnějším určitě patřil program souboru Lúčnica. O nedělní večer v rámci Gorolského Karnevalu se postarala hudební skupina My Moment Mariana Waszuta.
V neděli večer zároveň proběhlo losování věcných cen, tu nejcennější - 10-denní pobyt pro 2 osoby na Seychellech si domů odnesla paní Zuzana Liberdová z Jablunkova. Srdečně gratulujeme.
Neodmyslitelnou součástí programu každého "Gorolskigo Święta" je řada doprovodných akcí.
První vlaštovkou blížícího se Gorolskigo Święta byl seminář týkající se valašského kulturního dědictví v Karpatech, který se konal 29.7.2007 tzn. týden před našimi folklorními slavnostmi. Zároveň byla slavnostně otevřena i výstava dokumentující celých dlouhých 60. let Gorolskigo Święta a expozice Izby Regionalnej Jak powstaje dzieło / Jak se rodí dílo.
Populárními se již staly sportovní závody "O Dzbanek Mleka" a "O Kiyrpce Macieja", kterých se účastní jak dospělí, tak i děti. Závodu Bieg o Dzbanek Mleka se letos zúčastnilo přes 80 běžců.
Velké oblibě se těší i cyklus setkání s poezií "Kawiarenka Pod Pegazem". Letošní setkání bylo zaměřeno na neprofesionální ochotnické divadlo v našem regionu. Představily se amatérské divadelní soubory z Vendryně, Milovic, Milíkova a Jablunkova.
Po celý víkend byly k vidění také ukázky tradičních lidových řemesel, rukodělných výrob, výrobních postupů a výroby ovčího sýra na salaši "Szikowne gorolski rynce/" a "Na salaši". To vše s možností vlastnoručního vyzkoušení. Svůj fortel a um předvedli kováři, zvonkaři, bednáři, truhláři, košíkáři, provazníci, hrnčíři, dráteníci, perníkáři, výrobci tradičních hudebních nástrojů a to píšťalek, fujar a gajd, a jiní.
V tomto roce se nám rovněž poprvé podařilo, s pomocí města Jablunkova, zapojit webovou kameru, která snímala celé tři dny našich slavností a vše přenášela na naše internetové stránky - www.gorolskiswieto.cz, na něž se snažíme pomalinku umísťovat vše, co je spojené s Gorolskim Świętem a celou Goralijou.
A na své si jistě přišli i gurmáni, protože v průběhu celého festivalu bylo možné ve všech tradičních dřevěnicích, a že je jich v areálu kolem 20, ochutnat speciality gorolské kuchyně jako například placki, jelita z kapustóm, bachora, bigos ...
Chtěli bychom tímto velice poděkovat všem spolupořadatelům a partnerům za výraznou pomoc i podporu při realizaci jubilejního "Gorolskigo Święta".
Poděkování si zaslouží samozřejmě také celý organizační tým, všichni účinkující a v neposlední řadě diváci, kteří vytvořili hezkou neopakovatelnou atmosféru celým folklorním slavnostem.

Lucie Tomková
PZKO a Město Jablunkov

Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
Olza
Mezinárodní folklórní festival GOROLSKI ŚWIĘTO
2007