ČTVRTEČNÍ GLOSY 4.10.2007

Miroslava Macka
Rozhovor časopisu Respekt s policejním prezidentem Oldřichem Martinů patří mezi ty "hvězdné". Dovoluji si Vám stručně ocitovat některé otázky a odpovědi:
"Řekl jste, že Jan Kubice má vaši podporu. Zároveň od vašeho náměstka dostal důtku. Jak tomu mám rozumět?" "Žádný rozpor v tom nevidím."
"V Kubiceho zprávě jsou jmenováni vysoce postavení policisté, kteří se s důvěrníkem Grosse Přibylem kódovaně domlouvali na nějakých zásazích. Ptal jste se těch policistů, o čem se s Přibylem bavili?" "Neptal. Nevím, čeho bych tím dosáhl."
"Znepokojuje vás, že na vysokých místech mohou stále sloužit lidé, kterří se mohli pokoušet zastavit vyšetřování korupční kauzy?" "Neznepokojuje mě to. Už se k tomu nechci vracet. Je to uzavřená věc."
"František Mrázek nabízel za půl milionu sehnání trestního spisu. Prověřoval jste, jestli je to možné?" "Vůbec o tom neuvažuji, protože to již zcela jistě bylo prověřováno."
"Zajímal jste se o to?" "Ne, tím jsem se nezabýval."
"Vyšetřování kauzy biolíh se pokusila účelově zastavit Inspekce ministra vnitra. Její zásahy se však ukázaly neopodstatněné. Nikdo dosud nezodpověděl otázku, na čí popud to inspekce udělala a jestli někdo prověřoval její inspektory. Ptal jste se na to nového šéfa inspekce Pelce?" "Ne, nepotřebuji to pro svou práci vědět."
Jak vidíte, informovaný odborník na svém místě!!

Starosta šumavské obce Modrava Schubert se domnívá, že hlavním místním problémem je to, že lidé, kteří by na území Šumavy chtěli hospodařit, nemají do začátku potřebný kapitál (všude jinde zřejmě ano). Navrhuje proto, aby se o stavby ekostatků postaral stát (čti: abychom je ze svých nemalých daní postavili my) a pak je místním lidem pronajal.
Zajímavý způsob podnikání, co říkáte? A neuvěřitelně velký koruptivní prostor: už vidím, jak kamarádi kamarádů, absolutně neumějící hodpodařit, dostávají ve výběrových řízeních do pronájmu ekofarmy a pak léta a léta strkají zase dotační ruku do našich kapes, neboť ekohospodaření na Šumavě je přece finančně náročné a hlavně ve vrcholném veřejném zájmu....

Čtenář glos P. J. mi zaslal následující dvě drobné, avšak hutné, úvahy:
Dost mne vyděsila reklama v dnešním ranním Radiožurnálu, kdy bujarý hlas vyzývá občanstvo, aby si zakoupilo dnešní Hospodářské noviny, anžto se z nich dozví "jak si nejlevněji půjčit na vánoce". Otevřenou propagaci půjček na neproduktivní spotřebu považuji za neméně nebezpečnou, jako proklamativně proskribované reklamy na alkohol či tabák. A stejně jako na tabákových výrobcích je povinně uvedeno, že kouření škodí zdraví, zavedl bych u propagace půjček na rozmařilost povinný dovětek, že půjčka, která se prožere, s jistotou vede do neštěstí.

Výběr (proti)kandidátů na funkci prezidenta ČR má evidentně jen jedno nosné kritérium, tedy "jen ne Klaus!" A to je věru dost málo a vede to k trapasům až nedůstojnostem, když jsou nám nabízeni mentální přerostlí trpaslíci (Pithart), oportunističtí zbabělci a zákeřníci (Zieleniec), senilnějící alkoholici (Dienstbier) či svého druhu sice vynikající, ale každodenní politickou praxí nedotčené, kapacity (Pačes, Švejnar).
Přitom, dle mého názoru a byť to zní dost nadneseně, v osobě Václava Klause máme po dlouhé době na postu prezidenta republiky člověka, prezidenta, masarykovského ražení, tedy vzdělaného, pracovitého, přemýšlivého a logicky uvažujícího, mezinárodně uznávaného, osobními skandály nezatíženého a hlavně čitelného a názorově pevného.
V. Klausovi vyčítá opozice, že není "nadstranický", že vystupuje jako "čestný předseda ODS", čímž opozice reaguje na zcela jasnou a dlohodobě neměnnou pravicovou názorovou orientaci V. Klause. Ale nadstranickost v pojetí paroubkovského světonázoru znamená "beznázorovost", uťápnutou podřízenost a manipulovatelnost, což u V. Klause jaksi nefunguje.
A rovněž hrubě nesouhlasím s personifikací neduhů, nešvarů a ekonomických lumpáren naší sametové revoluce s V. Klausem, jak často slýchám ze sfér poněkud jednoduššího spektra naší populace i z té zapšklejší a zneuznanější části našeho intelektuálstva. Přitom mi dodnes není jasné, proč se nikdo nepokusil o objektivní či objektivnější pohled na to, jaký podíl na nerealizaci nutných reforem těsně po revoluci, které dnes lopotně, neochotně a s odporem se snažíme zavádět, měly různé ty Klidné síly KDU-ČSL, ODA, LSNS apod., dnes většinou už politických mrtvoly, které přihříváním si svých polívčiček naleptaly jednotu a soudržnost všech proreformních snah, promrhaly popřevratové nadšení občanstva a vytvořily předpoklady pro nepřetržité povolební paty.
Bohužel přes toto všechno byl viník všech nezdarů, chyb a všiváren vždy jen jeden, Klaus. Sklízel tak odměnu za svou "popularitu", konzistentnost, názorovou vyhraněnost a pevnost, argumentační vyspělost a přezíravost k lidské malosti, kterou vždy naprosto převyšoval své politické partnery i protivníky. Vžil
se názor, že "Klaus je arogantní", ale zkuste nebýt "arogantní", když máte proti sobě pitomce, kterým dáte sebejemněji najevo, že jsou pitomci a kteří pak tento blud šíří. Od lidí na úrovni jsem nikdy o aroganci V. Klause nic neslyšel.