PONDĚLNÍ GLOSY 24.09.2007

Miroslava Macka
Podle průzkumu Lidových novin si polovina lidí přeje na hradě Václava Klause a polovina lidí Neklause! Škoda jen, že se průzkum nezajímal o to, kdo by měl ten Neklaus být: pěkně bychom se pobavili!
A navíc: jaká je skutečná hodnota takto provedeného průzkumu?

Jak správně připomíná v dnešních Lidovkách Ondřej Neff, "dnes se proti biopalivům z kukuřice, řepky a dalších plodin stavějí dobře placení nezávislí odborníci, zatímco včera jiní dobře placení nezávislí odborníci doporučovali dotace...takže momentálně to v ypadá tak, že máme mít hrůzu z oxydu uhlíku z tradičních paliv, ale taky z dusičňanů, které jsou prý ještě horší. V základním principu ale rozpor není. je totiž jedno, čeho se mají lidé bát, hlavně když se bojí."
A já k tomu dodávám: protože obchod se strachem je vždy největší kšeft vůbec!

Ministr vnitra prý chce od Nového roku pokutovat propadlý občanský průkaz až 15.000.- korunami. Proč, to jsem se nedozvěděl, ale buďto chce touto nesmyslnou formou drobně přispět do státního rozpočtu anebo spíše jde o buzeraci občanů rozměru přímo bolševického a tedy praktický důkaz, že v ministerské fukci se blbne přímo úděsnou rychlostí...

Jak jsem očekával, vybudila čtvrteční poznámka čtenáře glos J. R. o kartelové dohodě praktických lékařů proti zdravotním pojišťovnám patřičné reakce, a to nejen u lékařů. MUDr. A. Z. k tomu napsal:
Po vaší včerejší glose, kdy jste na svých stránkách citoval naprostý nesmysl zaslaný "čtenářem glos J.R." ohledně kartelové dohody praktických lékařů mě ještě více rozběsnil pohled na časopis VZP "Svět pojištěnce" - viděl jste snad lepší příklad, jak ze zdravotní daně (upozorňuji, že používat slovo "pojištění" ve chvíli, kdy se jedná o povinný odvod je přinejmenším zavádějící a přinejhorším pustá lež) odčerpávat peníze, kapříky a pomeranče a naprosto legálně je předávat kamarádům kteří zajistí tisk a distribuci daného časopisu? Na to jste si ve své glose nevzpoměl - jen na "kartelující" lékaře, kterým je rovnoprávné a individuální vyjednávání s obchodním partnerem (pojišťovnou) znemožněnou existencí zákonů a ministerských vyhlášek.
Rád bych vás upozornil na stenoprotokol:
http://www.parliament.cz/eknih/2002ps/stenprot/031schuz/s031138.htm
z něhož se dozvíte, že cena za výrobu a distribuci časopisu byla již v roce 2004 okolo 120 milionů Kč, a jsem si jist že tím vzniklo mnoho mladých, s někým spřátelených, úspěšných podnikatelů, kterých je okolo každé státní instituce přerozdělující kradené peníze ve velkém vždy celé hejno.
Vzhledem ke zvratkovitosti celého konceptu časopisu vydávaného z našich daní nehodlám dále rozebírat fakt, že případné úspěšné snahy o levnější zajištění tisku a distribuce časopisu určitě nevedly k vyhledání viníků, objasněni kvůli KOMU se ročně vyhazuje 120 mil doslova oknem někomu do kapsy, a defenestrace se také nekonala.
Jaký výsměch pak ve mě vyvolá zpráva na hlavní straně vzp: http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/ , že se odhodlali lékařům navýšit platby o 220 milionů.
Čtenář JR to má špatně - kartel je na straně státu a zdravotních pojišťoven, které si stanovují skupinově ceny a s poskytovatelem služeb o nich nejednají, pouze přikazují. Ten ohromný přebytek peněz ušetřených na lékařích je pak mnoha drobnými či většími kanálky odpouštěn do kapes kamarádíčků.
Snad nikdo ze stávkujícíh lékařů nechce zvyšování zdravotní daně nebo zřetelný nárůst nákladů na zdraví u obyvatelstva. Většina je realistická přeje si snížení zdravotní daně, kompenzované vyšší finanční spoluúčastí pacienta - pohyb peněz: pacient ->nenažraná černá díra přerozdělování->lékař by se zjednodušil na krásný a jasný vztah pacient-lékař, tak jak to má být.
P. S: J.R. má z liberálního myšlení za 5, napiště mu to do žákovky.