PONDĚLNÍ GLOSY 17.09.2007

Miroslava Macka
Docela mne vyděsila odpověď ministra vnitra Ivana Langera v sobotních Lidovkách na otázku, na kolik přišla rekonstrukce jeho kanceláře a sociálního zařízení na ministerstvu: "Teď už jen chybí zeptat se mě, kolik stojí toaletní papír, který používáme. Fakt nevím. Až to bude hotové, tak se to dozvíte."
Myslím, že kdyby takto odpověděl manželce, když by šlo o soukromé a nikoliv veřejné finance, třeba o přestavbu kuchyně, už by chodil s monoklem....

Lidovky dnes vyšly se šestistránkovou přílohou "Více peněz" s tématem penzijního připojištění a s podtitulkovou větou "Jak se zajistit na důchod". Nemyslím si, že je k tomu zapotřebí šesti stran, pokud by nešlo o reklamu penzijních fondů. Zatraceně dobře vyzkoušená odpověď totiž existuje už staletí a je docela stručná: šetřit a z ušetřených financí třetinu investovat do nemovitostí, třetinu do rychle likvidních prostředků (peníze, akcie, obligace, atd.) a poslední třetinu do obtížněji likvidních prostředků s trvalejší hodnotou (zlato, šperky, starožitnosti, apod.).

Čtenář glos V. P. mi zaslal následující text:
Ředitel státního podniku ČEZ Roman může směle rozdávat i stomilionové dotace. Rozdává totiž peníze, pocházející z promyšlených triků a hlouposti svých zákazníků. Trik je velice jednoduchý. Každý odběratel elektrické energie před časem dostal od ČEZu brožuru Oranžový průvodce. Třicet stránek všeobecných informací, které každý jen zběžně prolistuje. Brožura však ukrývá podstatnou informaci, která každého odběratele stojí ročně 142,80Kč. ČEZ všechny své zákazníky totiž svévolně zařadil do produktové řady COMFORT, která je zpoplatněna paušální částkou 10 Kč měsíčně bez DPH. Tuto produktovou řadu si ČEZ označil jako osvědčený standard. V ceně je zahrnuta veškerá komunikace prostřednictvím Zákaznické linky ( 840 840 840 - je zpoplatněna jako místní hovor), Zákaznických center, korespondence i elektronické komunikace. Pokud chce zákazník přejít na produktovou řadu BASIC a ušetřit zmíněných 142,80 Kč ročně, musí se o této možnosti dovědět pozorným přečtením brožury a o změnu požádat. Při tom cena elektrické energie je v obou případech stejná. Pokud předpokládáme, že ČEZ má cca 3 mil. zákazníků z domácnosti , získá ročně bezpracně 428 mil. Kč. To se to podniká a ještě s podporou státu!

Kliknete-li dnes na odkazy dole, můžete si přečíst jednak na macek.blog.idnes můj nový text "Inspirativní pozdrav z Jochingu" a jednak pravidelný pondělní příspěvek na ona.idnes, tentokrát včetně sonetu "Na stáří žen" španělského remesančního básníka Francisca de Queveda.
Hezký den přeju, mm