PONDĚLNÍ GLOSY 10.09.2007

Miroslava Macka
ČSSD chce radikálně změnit svoji image, prohlásil její šéf Jiří Paroubek na sobotním zasedání jejího Ústředního výboru. A protože ihned nerezignoval, jde pochopitelně jenom o řeči a Paroubkova strana bolševicko - socialistická, kryjící se slovutnou značkou ČSSD, se pranic nezmění.

Je vidět, že současná vláda bere šetření opravdu vážně: ministerstvo vnitra vybralo ve veřejné soutěži firmu Lavmi, aby mu vyrobila zcela novou podobu jeho loga a internetových stránek.
No comment, ten by byl určitě žalovatelný.....

V pátečním magazínu Lidových novin jsem si přečetl zajímavý rozhovor s ředitelem pražského soukromého gymnázia PORG Václavem Klausem mladším.
Mluví též o svém novém projektu: vybudovat školu, která by byla zakončena mezinárodní maturitou.
Potud jsem tleskal. Soukromým školám totiž fandím: mají-li rodiče výchovu a vzdělání svých dětí na prvním místě žebříčku hodnot, mají mít možnost si je pro ně dle libosti nakoupit. Také bych tleskal tomu, kdyby bývalí absolventi soukromé školy či soukromí podnikatelé tuto sponzorovali, už jen třeba z toho důvodu, aby měli kam umísťovat své nadané děti. Pokládal bych též za zcela logické, že by stát této škole přispíval na každého žáka stejnou sumou jako na žáka ve školách státních (dnes, bohužel, bere ve složitém a nepřehledném systému každá škola na žáka sumu jinou). .
Pranic ovšem netleskám tomu, že ředitel státního podniku ČEZ Roman sponzorsky věnoval této soukromé škole jedno sto milionů korun a nesocialista Václav klaus mladší to pokládá za správné.

Také rozhovor s divadelníkem Petrem Kratochvílem v sobotních Lidovkách je vynikající. Dva citáty za všechny, které stojí za přečtení a hlavně za zamyšlení: "Všechny soukromé divadelní společnosti jsou konkurenty na trhu a měly by mít rovné podmínky"....a odpověď na otázku, co dělá s vydělanými miliony: "Užívám si krásného stáří. Je to voda na mlýn všem závistivcům, ale já se nemíním stydět za to, že jsem úspěšný, že umím vydělat peníze, protože také platím velké daně a za ty daně, které já platím, někdo jiný z neziskové organizace může dělat divadlo, na které nikdo nechodí."
Velmi tleskám.

Čtenář glos K. K. mi zaslal následující slova:
Dovoluji si Vám zaslat následující poznámku ke 100. výročí Ponrepova kina a prosím o Vaše zvážení, zda se o ni nepodělit s ostatními čtenáři Vašich stránek.
15. září bude 100.výročí zahájení provozu v prvním stálém kině v Praze. Při této příležitosti majitel kina Dismas Šlambor alias Viktor Ponrepo vyvěsil prý oznámení přibližně tohoto znění:
"Náš podnik jest seriózní, a proto nebudeme uvádět nižádných programů, útočících na nízké pudy p.t.obecenstva, aniž podbízejících se jeho špatnému vkusu."
Myslím,že to platí v bohaté míře i dnes pro mnohé umělecké, mediální i politické subjekty, ovšem ve zcela opačném gardu.

Kliknete-li na odkazy dole, můžete si přečíst jednak můj nový text "O krásách podzimu, bramborových placičkách a celoroční radosti ze života" a dále pravidelný pondělní text pro něžné pohlaví, a to minirozbor zaslaných dívčích počítačových tapet.
Hezký den přeju, mm