PÁTEČNÍ GLOSY 7.09.2007

Miroslava Macka
A tak jeden hit příštích voleb už známe, neboť bylo oznámeno, že smlouva o umístění amerického radaru na našem území bude na dobu neurčitou a kdykoliv vypověditelná. Takže věta "Když nás zvolíte, vykopneme Američany", se stane dokonale populistickým volebním heslem. A to pochopitelně těch politických stran, pro něž jsou kdykoliv vypověditelné pracovní smlouvy či nájemní smlouvy na byt považovány za dílo ďáblovo...

Máme my to ale štěstí, že u nás vládne jen trojkoalice a ne třeba stran pět či šest. Lidovci totiž říkají zcela jasně: co strana, to náměstek na každém ministerstvu. Bez možnosti vyšlapávat chodníčky ke "svým" lidem u píp veřejných penězovodů, se holt lidovci nikdy neobešli a neobejdou. Ne ovšem, že ostatní strany ano.

Již Karel Čapek kdysi napsal krásný sloupek o "globálním čtení", při němž člověk lehce zkomolí nějaké to slovo. Což se mi stalo zrovna nyní, když jsem přelétl očima druhou stranu Lidovek a uchechtl nad titulkem "ODS během léta obskočila ČSSD", neboť představa letního flirtu Topolánka s Paroubkem je zvláště vzhledem k publikovaným koupalištním fotografiím Paroubka představou více než veselou.
Titulek ovšem správně (správně?) zněl "ODS během léta odskočila ČSSD" a pojednával o stranických preferencích.... Škoda.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z pravicové strany ODS navrhuje drakonické tresty za práci "načerno". Zajímavá levicová myšlenka! Což takhle postupně snížit daně a zkvalitnit systém sociálních dávek natolik, aby se riziko práce "načerno" nevyplatilo?

A je docela možné, že nejdůležitější novinová zpráva dneška je ta, že americký biolog Craig Venter intenzívně studuje DNA mořského planktonu a zároveň se pokouší o vytvoření mikroorganizmu, který by účinně zpracovával organické látky na použitelné palivo.
Chudáci "zelení"!

Čtenář glos M. Z. mi zaslal následující zkušenost:
S paláci našich různých úřadů je to horší, než si člověk dokáže představit. Konkrétní příklad: svého času mě můj jediný zaměstnanec upozornil na to, že se stěhuje a končí s prací u mě v kanceláři. Všechno bylo OK a s dostatečným časovým předstihem, navíc v březnu, a mě napadlo, že bych si mohl zažádat na Úřadu práce v Kroměříži, aby mi sehnali čerstvého absolventa střední školy se stavebním, nebo geodetickým zaměřením.
A pak to začalo. Vlastně to ani nezačalo. Jednak jsem byl šokován, v jakém objektu Úřad práce sídlí (mramor, nerez, sklo, výtahy, nadstandardně vybavené a prostorné kanceláře) a dál, dodnes nedokážu pochopit, co ten úřad vlastně dělá. Čekal jsem rok a půl, než jsem přijal novou pracovnici. Za tu dobu jestli mi někoho poslali, tak maximálně 56-ti letého leteckého technika, který netušil, co je CAD program, nebo lidi, kteří chodí jenom pro razítka, aby prokázali "vůli" shánět práci.(mimochodem tyto vyžírky z kanclu vyhazuji).
Měl jsem nakonec štěstí, konečně přijatá slečna je pracovitá a snaživá. Ptal jsem se jí, jak mě našla a neuvěříte! Údajně je na pracáku ve vstupní hale nástěnka a tam byl můj požadavek vyvěšen.
Napadá mě, že by budovu i s vybavením měli prodat, nástěnku přemístit na nábřeží Moravy, o málo zvětšit, zaplatit důchodce,
který by se o ni staral a já bych nemusel mít ten pekelně nakrknutý pocit že " ... u Moravy strmí paláce z krve mé a z mého potu..."!