PÁTEČNÍ GLOSY 31.08.2007

Miroslava Macka
Už dlouho mne žádný literární text nenadchnul tolik, jako text neznámého autora, uveřejněný na velkoplošné obrazovce v pražském sídle KDU - ČSL. Zní totiž: Čunek získal pro stát miliardy. Ministr pro místní rozvoj a předseda KDU -ČSL Jiří Čunek po několikaměsíčním vyjednávání přijal finální rozhodnutí o čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU. Česká republika tak bude moci čerpat celkem asi 750 miliard korun v letech 2007 až 2013.
Ach jo!

Co ovšem můžete čekat ve státě, kde klidně někdo křivě přísahá a způsobí tím, že je místopředseda vlády vláčen po výsleších, a pak za to není ani obviněn? A zdravý selský rozum se ptá: "Proč?" "Cui bono?"

Návrh ministra vnitra Ivana Langra, aby se inspekce ministra vnitra "osamostatnila", je správný. Ten, že by inspekce spadala pod vládu, je příšerný. Další varianta, samostatný úřad zvaný Generální inspekce, by byl opět nápadem vynikajícím, ovšem jen za předpokladu, že bychom jeho šéfa volili my, občané, stejně jako poslance či senátory a další veřejné činitele. Pokud by byl jmenován na základě stranických kšeftů a obklopil se kamarády kamarádů, byl by to klasický posun z louže pod okap.