ČTVRTEČNÍ GLOSY 23.08.2007

Miroslava Macka
Exguvernér České národní banky a expremiér České republiky Josef Tošovský, nyní bankéř ve Švýcarsku, je kandidátem Kremlu na místo šéfa Mezinárodního měnového fondu. O tom, že Josef Tošovský je schopný, nelze pochybovat. Vždyť ho jako schopného, uvědomělého člověka chválili už jeho soudruzi z KSČ i 17. odbor 1. správy StB, tedy ekonomická rozvědka. Že by ho nakonec na stará kolena chtěla ocenit i KGB?

A jak typické, afinita Václava Havla k zasloužilým bolševikům trvá: "Je to slušný člověk, který rozumí své věci. Jeho nominace do této prestižní funkce je velká pocta pro Českou republiku."

Vynikající argument pro výstavbu amerického radaru (a vůbec větší vojenskou spolupráci s USA) nám kupodivu poskytlo Rusko: 21. srpna, v den výročí okupace, jeho vojenští páni pozvali do Moskvy českou delegaci a chovali se stejně velkopansky jako za Brežněva....

Poslanec ČSSD a exministr průmyslu a obchodu Urban včera prohlásil v besedě radiožurnálu: Samozřejmě, že zrušíme poplatky ve zdravotnictví, vždyť si přece každý platí zdravotní pojištění, takže proč poplatky?
A tak nevím: je tak hloupý a nebo prostě jen lže?
Přece musí vědět, že zdaleka ne všichni si platí zdravotní pojištění ( které navíc není žádným pojištěním, ale daní), nýbrž za důchodce, nezaměstnané, děti, atd. platí "pojištění" stát (tedy my, plátci daní) a platí za ty, kteří spotřebují nejvíce peněz ve zdravotnictví, tedy důchodce, nepřiměřeně málo.
A navíc: copak nikdy neslyšel o poplatcích coby regulačním prvku na straně poptávky? A nikdy neslyšel o poplatcích, coby metodě uvědomování si nákladů?
Ach jo!

Televize Prima včera ve zprávách přinesla zprávu o člověku na vozíčku, který se nemohl zúčastnit soudního jednání, ve kterém vystupoval coby žalobce, neboť stará soudní budova v Praze 2 nemá bezbariérový přístup pro vozíčkáře a přiměřeně velké výtahy. Což je špatné.
Ještě horší je ovšem návrh, který zazněl, tedy aby se všechny soudní budovy patřičně přestavěly. Pokládám to za nemístné plýtvání. Což takhle vybudovat v Praze (a dalších vybraných městech) moderní, zcela bezbariérovou soudní budovu s příslušným osazenstvem a v ní nařizovat jednání, u nichž je některou stranou či svědkem vozíčkář či jinak těžce postižený člověk?

Jiří Paroubek slavil své 55. narozeniny v pražské restauraci Kampa a zhruba polovinu nákladů oslavy hradila rakouská firma, patřící tamní sociální demokracii. A protože, jak říkal Milton Friedman, "oběd zadarmo neexistuje", bylo by zajímavé vědět, za co dostal Paroubek takto zaplaceno. Za mýto se to zdá strašně málo...
A tisk také psal, že pogratulovat mu přišli i umělci. Při bližším ohledání se z nich vyklubal Jiří Krampol a Kateřina Brožová...