ÚTERNÍ GLOSY 7.08.2007

Miroslava Macka
"Vyšetřování skončilo, zapomeňte", napadne ihned člověka při poslechu či četbě zprávy, že nový státní zástupce (pro mne předpokládaně) zastavil trestní stíhání vicepremiéra Jiřího Čunka. Neboť o všech podivnostech až šílenostech, o kterých jsme se týdny a měsíce dozvídali, se už nikdy nic nedozvíme. Zrovna tak jako se nedozvíme, který ze dvou státních zástupců odvedl mizernou práci: zda ten dnešní, který zastavil jeho stíhání a nebo ten, který jej chtěl obžalovat, ale případ mu byl den před rozhodnutím náhle odebrán....
Ta příšerná pachuť na jazyku.....!

Obdobnou pachuť na jazyku cítím při četbě zprávy, že Evropští demokraté kandidují na úřad prezidenta europoslance Josefa Zieleniece, který kandidaturu přijal.
Znám ho totiž důvěrně a léta a právě proto rozhodně říkám: "děkuji, nechci!"
A hlavní důvod? Josef Zieleniec nikdy nebyl přímým člověkem, který by svůj názor osobně a se všemi riziky případného neúspěchu vyslovil a vehementně obhajoval, ale vždy se kryl za někoho, koho přesvědčil, že by bylo zapotřebí toto udělat či toto říct...a když to dotyčný udělal či řekl a ztratil na tom politické body, Josef mlčel jako hrob. Zato když se body začaly získávat....

Hleďme, hleďme: Jiří Paroubek si najal módního advokáta Tomáše Sokola, aby písemně domluvil bulvárnímu Blesku, kterak má správně oslovovat slečnu Kováčovou ,neboť užívané označení "milenka" "je obecně vnímáno jako označení osoby, jejíž postavení v rámci partnerského vztahu není řádné, čestné, dokonce může být toto označení vnímáno jako hanlivé".
O "obecně vnímaném" si myslím své, a tak jsem se raději podíval do tlusté knihy akademika Františka Trávníčka ( pro později narozené: to byl pán, který měl tak veliký vliv na český jazyk, že jsme o něm ve školních létech říkali, že kdyby rozhodl, že se ve slově p... bude psát ypsilon, tak se to jednoduše zavedlo) - a ejhle: akademik Trávníček to slovo pranic nevnímá "obecně", ale říká, že je to pojmenování "milované osoby".
Chudák slečna Kováčová ....a to si ještě zásluhou svého sexy partnera užije: čerstvě ženatý Jaroslav Plesl pro ni ve včerejších Lidovkách dokonce navrhl pojmenování "soudružka partnerka"!