PÁTEČNÍ GLOSY 8.06.2007

Miroslava Macka
Vladimir Putin a Georgie W. Bush nám zase zavčas předvedli, kde se dělá skutečná politika: vsaďte se, že se tyto dvě velmoci na protiraketové obraně nakonec domluví, neboť mají společného nepřítele, rozpínající se islám, a tedy společné zájmy.
Už ani ne jako žabomyší, ale jako bakteriovirové se najednou jeví české spory, zda radar v Brdech ano či ne, zda referendum k této otázce ano či ne a veškeré politické a mediální ohňostroje kolem.
Doufám jen, že se dočkáme na příští Paroubkově tiskovce prohlášení, jak Bush dal na jeho slova a radar nakonec v Česku Američané nepostaví.
A Parkánová zapěje Good by, radar....

Státy G8 se dohodly, že "poručí globálnímu oteplování", jak hlásá titulek v Lidovkách. Teď jde jen o to, zda je globální oteplování poslechne. Silně o tom pochybuji.

Od začátku tohoto roku do 4. června odvysílala Česká televize 44 (čtyřicetčtyři) mimořádných stranických vystoupení ČSSD, oproti 12 (dvanácti) ODS.
Jiří Paroubek si ovšem nadále stěžuje na nepřízeň medií.
Diagnóza začíná být průzračně jasná...

Čtenář glos P. J. mi zaslal následující text:
Rozsudkem, který přiznal postiženému chlapci z Cizkrajova téměř patnáctimilionové odškodné za úraz
na školním výletě, jsme zřejmě opravdu odstartovali éru "amerikanizace" našeho soudnictví. Jen v Americeje možno se nezřízeně přežírat a pak zažalovat, podotýkám úspěšně, řetězec rychlého občerstvení za devastaci své vlastní figury, prohulit si plíce a vymáhat odškodné od výrobce cigaret, že to dopustil.
Výrobci praček a mikrovlnek uvádějí v návodu k obsluze upozornění, že do jejich výrobků se v žádném případě nesmějí vkládat děti a domácí mazlíčci, tedy údaje, při nichž si průměrný Evropan ťuká na čelo.
"Společenská" objednávka tu ale zřejmě je, a tak je tu i rozsudek v případě Cizkrajov. Rozsudek svou
podstatou správný, svým dopadem trestající nevinné a svou efektivitou značně problematický. Podle
mne rodina onoho chlapce tyto peníze v dohledné době a v plné výši nikdy neuvidí. Z prostého důvodu.
Obec Cizkrajov, a tudíž všichni její obyvatelé jako spoluvlastníci, tolik peněz nemají, dojde tedy
nejspíš na exekuci majetku. Je všeobecně známo, jaký je výnos z prodeje majetku v nucených dražbách a jak svérázné metody používají různí exekutoři a nucení správci, takže jediným hmatatelným výsledkem vymáhání odškodného bude zničení integrity obce bez odpovídajícího finančního efektu. Tento případ a jeho "rozuzlení" vyvolává otázky o vyspělosti justice, tedy soudců (postrádám zvažování míry spoluzodpovědnosti provozovatele koupaliště, spolužáků a ostatních přítomných na místě), o odpovědnosti za vynesené rozsudky, o kompetenčním chaosu mezi Ministerstvem školství a krajskou a místní samosprávou a další.
Přitom co jednoduššího se nabízí, než v rámci resortu zajistit povinné pojištění škol proti takovým mimořádným událostem. Vzhledem k jejich četnosti by pojistné nemuselo být vyšší než nekolik set tisíc korun ročně za celý resort. Nepochybně je to částka nižší než ta, která skončila v soukromých kapsách v rámci bombastické a veleúspěšné akce "Internet do škol".

Čtenář glos M.S. zas tuto myšlenku:
Při pročítání politického zpravodajství v českém tisku a sledování televizních zpráv mě napadla revoluční myšlenka na jejich dramatické vylepšení: Co kdyby se místo používání tzv. vyváženého přístupu (kdy lež a demagogie jsou mechanicky vyvažovány opačným názorem) začala používat nová metoda žurnalistické práce: Jednoduše by se ze zpravodajství vymýtily lži a nepravdy. Vidím to v jasných barvách: Paroubek na tiskové konferenci hlásí: "Veřejné rozpočty nejsou v krizi, reforma není třeba..." a novináři vypínají kamery a mikrofony. Paroubek na další tiskové konferenci: "Protiraketové obrany netřeba, Irán a severní Korea jsou světové holubičky míru, které nemají balistické rakety..." a znovu následuje mediální ticho po pěšině... Tato metoda by byla univerzální a použitelná napříč politickým spektrem, samozřejmě. Bohužel by však vyžadovala větší nároky na novináře a editory...a toho řevu o cenzuře. Takže z toho nic nebude. Ale myslím, že je to škoda.

Zítra si můžete na adrese www.blog.idnes.cz přečíst můj další text, tentokrát s názvem " Další chřestový recept s básní na víkend."

Moudro na dnešek: Každý kůň je zvíře, ale ne každé zvíře je kůň.