PONDĚLNÍ GLOSY 28.05.2007

Miroslava Macka
Někteří čeští architekti, designéři, galeristé a režiséři sepsali petici "na obranu" Kaplického "chobotnice" na pražské Letné.
"Hrubě se nám nelíbí, že se do projektu Národní knihovny vnáší politika," říkají.
Hrubě se ovšem mýlí: pak ať si Národní knihovnu postaví za své . Chtějí-li utratit miliardy z našich daní, musí se smířit s tím, že přerozdělování daní je vždy politikum jako hrom.
Česká umělecká fronta si ovšem již historicky potrpí na levičácké myšlení: my jsem ta elita a je Vaší povinností nám dát peníze na naše skvělá díla a pak už se nestarat, co se s nimi děje.
A my už si vzájemně naše díla dostatečně vychválíme, takže i kdejaká nabubřelá schvávolnost se stane milníkem umění....

Málokdy souhlasím s Davidem Rathem, ale už jen, když jsem si přečetl titulek jeho sobotního rozhovoru v Právu, souhlasně jsem kýval hlavou.
"Až vyhrajeme volby, možná nás budou vítat jako osvoboditele, říká David Rath", totiž zní ten titulek.
A tomu docela věřím. Vždyť i v květnu 1945 se našla spousta lidí, kteří radostně vítali Sověty - osvoboditele. A pak se nestačili divit....

Konečně už víme, kdo bude Paroubkovým kandidátem na úřad prezidenta republiky: o víkendu totiž prohlásil v Brně, že ČSSD podpoří kandidáta, navrženého lidovci, musí ovšem jít o člověka, vyznačujícího se "nadstranickostí, proevpropským a sociálním cítěním a ochotou navázat na tradici T.G. Masaryka a Edvarda Beneše."
Zvláště poslední podmínka je roztomilá a novináři by se měli důkladně vyptat Paroubka, které tradice má zvláště na mysli...
Jinak lze ovšem jeho nabídku číst i takto: mezi levičáky nemáme nikoho, kdo by vedle Klause nepůsobil poněkud bezdomovecky, ale třeba u Vás by se nějaký ten volitelný Antiklaus přece jen našel...

K plánované ekologická dani mám drobný návrh: zaveďme ji jako daň nepovinnou, dobrovolnou, kterou zaplatí jen ti, kteří chtějí investovat do ochrany životního prostředí ještě větší prostředky než doposud.
Bude to mít navíc jednu nepopiratelnou výhodu: konečně zjistíme, jak silné je "zelené" přesvědčení veřejnosti. Neboť být ideologem či stoupencem za cizí, to, bohužel, umí být každý...