STŘEDEČNÍ GLOSY 9.05.2007

Miroslava Macka
Sedí-li v parlamentu odborářský boss, hájící zájmy odborů (viz senátor a šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štech, hájící, byť nesmyslně a mizerně, jejich zájmy tím, že "půjde vládním reformám tvrdě po krku"), je to zcela v pořádku. Sedí-li v parlamentu člověk, hájící tvrdě zájmy důchodců či zemědělců, neboť je jedním z jich, je to zcela v pořádku. Sedí-li v parlamentu člověk, hájící zájmy firem, zabývajících se dotacemi EU, neboť jednu takovou má (poslanec za ODS Šeich), je to prý střet zájmů jako hrom.
A já dodnes žil v naivní představě, že parlament je právě tím tělesem , kde se mají střetávat zájmy různých skupin občanů a hájí-li tito zástupci zájmových skupin své a skupinové zájmy zákonně, je vždy vše v nejlepším pořádku....

Já Vám sliboval, že k Rathově privatizaci pražské polikliniky nás čeká pěkná "okecávačka". Už je to tady a tak nám David Rath vysvětluje, že nikdy nebyl proti privatizaci ve zdravotnictví, ale jen proti privatizaci nemocnic: "Směšovat tyto dvě věci je totéž jako směšovat privatizaci samoobsluh a restaurací s privatizací celé armády."
Chápete? Nemocnice by privátní majitelé vytunelovali, kdežto polikliniky by provozovali ku prospěchu všech občanů.
Teď by se hlídací psi demokracie měli zaměřit na to, vyrazit z Ratha odpověď, jak vysvětluje tak dramaticky rozdílný přístup privátních majitelů poliklinik a nemocnic ke zdravotnickému majetku....

Čtenář glos J. V. mi napsal k projektu Národní knihovny na pražské Letné:
Je evidentní, že projekt nové knihovny potvrzuje staré pravidlo, že všechny nejkrásnější a nejúčelnější budovy navrhli lidé, kteří nebyli architekty, zatímco všechny nejodpornější a nejšerednější obludy navrhli "renomovaní" architekti. Je to jako od Cimrmana - vzájemně si pochválili svá díla a rozdělili si ceny.
Jednu takovou rezatou obludu máme v Liberci na náměstí od architekta Hubáčka, osvícený magistrát na ní už vydal demoliční výměr, a tak se jí s úlevou zbavíme.

A pro připomenutí, že je dnes 9. květen, den, který jsme léta a léta slavně slavili jako výročí osvobození Rudou armádou, jeden starý, dobrý vtip z té doby:
Ve vojenském pekle se sešli Džingischán, Napoleon a Hitler a vyprávěli si.
Džingischán: "Já mít dnešní raketové zbraně, tak jsem byl pánem celého světa."
Hitler: "Kdybych měl atomovou bombu, celý svět by mi ležel u nohou."
Bonaparte: "Kdybych já měl tenkrát Rudé Právo, tak se dodnes nikdo nedověděl, že jsem to u Waterloo prošvihl!"