ČTVRTEČNÍ GLOSY 3.05.2007

Miroslava Macka
Máme 412 lůžek na 100.000 obyvatel, oproti průměru starých zemí EU, který činí 393 lůžek.
Pacienti na nich tráví u nás v průměru 8 dnů, ve "staré" Evropě 6,77 dne.
Ovšem nemocnost (nebo spíše počet lidí na neschopence), je u nás dvojnásobná.
A teď si všimněte toho nejpodstatnějšího: vše, co se zatím ve zdravotnictví činí a připravuje, je většinově směrované ke zneuživatelům nemocenských dávek. Že je někdo musel nemocnými uznat, ačkoliv nemocní nebyli, se vůbec nebere v potaz. Absurdní.

Ústav pro výzkum totalitních režimů vzbuzuje ve mně rozpaky. Názvem, ovšem hlavně skutečností, že dohled nad ním budou mít politici. Osobně bych uvítal jiné řešení (a zasazoval jsem se o ně bezúspěšně již počátkem devadesátých let): otevřít veškeré archivy bez jakýchkoliv omezení, výjimek a zvláštních fondů, neřkuli bez byrokratických překážek, zcela všem a nechat ty, kteří mají zájem, svobodně pracovat, bádat a publikovat.

Švédský koncern SAAB, výrobce gripenů, respektive jeho nejvyšší šéfové, přiznali ve švédské televizi, že vypláceli miliardy korun svým "agentům" v zemích, kam gripeny směřovaly. Kam směřovaly ty miliardy, je snad zcela jasné, zrovna tak jako to, kdo byl v době jejich drahého pronájmu tenkrát v Česku u moci a rozhodoval.

Prezident Václav Klaus opět popudil mnohé svojí včerejší přednáškou na pražské Vysoké škole ekonomické, v níž obhajoval svoje názory na vliv člověka na globální oteplování.
Jeho snahu chápu, fandím jí a podporuji ji, obávám se ovšem, že nakonec nemůže zvítězit. Obchod se strachem totiž byl, je a bude ten nejlepší a nejvýnosnější byznys. A tak by stejně neúspěšně dopadlo tažení proti bláznivě drahé kosmetice (strach ze stárnutí), spoustě všelikých vitaminů a potravinových doplňků ( strach z nemoci) či stále novým a novým a dražším a dražším lékům ( strach ze smrti).
Na druhé straně trvale platí slova Jana Wericha: Nad lidskou blbostí nelze zvítězit, ovšem nikdy se nesmí přestat bojovat.

Docela pěknou "sviňárnu" pak provedly panu prezidentovi Lidové noviny Z jeho slov, že ropa tak brzy nedojde, jak se všeobecně tvrdí, podívejte se, kolik nových nalezišť se za posledních třicet let našlo, zmanipulovaly titulek "Ropa nedojde, tvrdí Klaus".
Fuj!