PÁTEČNÍ GLOSY 20.04.2007

Miroslava Macka
Není nad jasná a stručná vyjádření namísto mnoha slov. Jako je třeba to včerejší vicepremiéra Čunka: Jsem přesvědčen, že jsem ve vládě užitečný. Jinak bych v ní nebyl.
A je to. A já doposud myslel, že je ve vládě jen a jedině proto, že je předsedou koaličních lidovců (je to u nás takový zvyk) a kdyby byl náhodou předsedou KDU - ČSL kůň, byl by i ten vicepremiérem...

Včera jsem konečně také pochopil, proč k nám v červnu přijede americký prezident Bush. Přece aby si popovídal s Jirkou Paroubkem. Ten to včera prozradil následujícími slovy: Já mu také řeknu, proč ČSSD nepodporuje umístění americké základny.

Jak propastný rozdíl může být mezi faktem a popisem faktu, jsem si uvědomil při čtení zprávy, že undergroundový filozofující básník Egon Bondy (Zbyněk Fišer) zemřel na popáleniny, neboť usnul s cigaretou v posteli.
Jeho přítel Laco Teren to pak komentoval takto: Ukončil svou pozemskou pouť a je třeba říci, že to udělal poeticky, efektně až mysticky.
Napadlo mne při té, příležitosti též, že obdobným způsobem se zřejmě od faktů liší různá ta historická pojednání, legendy a kroniky a že tedy platí slova Henryho Forda: Historie je humbuk.

Ministři spravedlnosti EU včera schválili návrh, aby podněcování rasové nenávisti nebo popírání genocidy bylo v celé EU trestným činem.
Budiž. Jak mám ale rozumět tomu, že nové ustanovení se sice týká popírání holocaustu, ale popírání zločinů stalinismu už ne? Zřejmě je odpovědí fakt, že proti tomuto návrhu se postavily Francie a Španělsko, mající přívětivé zkušenosti s jeho salónní formou...
Ach jo.

Je úplně lhostejno, jak dopadne vysoce pravděpodobná mezinárodní arbitráž o dvě miliardy korun mezi ČSOB a státem, pozůstatkem to státní loupeže IPB, která nás už stála přes 170 miliard korun. I ten zbytek zaplatíme nakonec ze svých kapes, jak jinak v Česku....

Adam Smith v Bohatství národů:
Monopolní cena je v každém jednotlivém případě nejvyšší cena, kterou je možno z kupujících vymačkat nebo kterou budou, jak se dá předpokládat, ochotni zaplatit. Cena volné konkurence je nejnižší cena, kterou si prodávající, chtějí-li ještě dále obchodovat, mohou dovolit přijmout.